Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Opičí útěkář Heiko se vrátil do výběhu, zoo mu pořídí harém samic

Magazín

  20:39
BRNO - Nejslavnější zvířecí útěkář brněnské zoo, pavián Heiko se dnes vrátil po pěti měsících od svého posledního výletu za svobodou do své nově upravené expozice. Dalším útěkům mu má zabránit vyšší oplocení se zavedeným elektrickým proudem či zábrany na stromech uvnitř výběhu.

Pavián Heiko foto: ČTK

 

K tomu, aby Heiko ve výběhu zůstal, jej zoo chce přimět i biologickou cestou - pořídí mu totiž harém samic. I přesto je ale ředitel zoo Martin Hovorka skeptický a předpokládá, že Heiko uteče opět, řekl dnes novinářům.

Podle svých slov to vidí 90 procent ku deseti, že Heiko se opět vydá za svobodou. Tak to podle něj bývá. Jakmile si to zvíře vyzkouší a naučí se to, zkusí to znovu. "Já to vidím, že uteče. Pozná, že elektrický proud, který je v oplocení, tam není proto, aby mu ublížil, ale jen proto, aby mu v útěku zabránil," uvedl. K pokusu o útěk se může podle Hovorky uchýlit například ve chvíli, kdy se dostane do stresové situace. "Pokusíme se mu sem přivést samice, které by jej měly udržet na místě," dodal.

Pavián Heiko

Často se podobné případy zvířecích útěkářů řeší tak, že je přemístí do jiné zoologické zahrady, kde cestu mimo areál neznají. V Brně se ale rozhodli jinak. Důvodem byl obrovský ohlas ze strany obyvatel jihomoravské metropole, díky kterému se z Heika stala tamní celebrita.

Na dnešní vpuštění Heika do upraveného výběhu se kvůli popularitě zvířete přišly podívat desítky dospělých i dětí. Veřejnost se přitom na financování úprav podílela i formou sbírky. Stovky lidí poslaly dárcovskou sms v ceně 40 korun, asi 36 korun šlo na Heika. Zahrada od nich získala bezmála 60.000 korun. Celkové úpravy vyšly podle mluvčího zoo Pavla Hrazdíry na 900.000 korun.

Heiko přitom nezaujal pouze Brňany. Pro svou touhu po svobodě a nezdolnost v cestě za ní se stal i maskotem českého týmu na mistrovství světa basketbalistek. To se uskuteční od 23. září do 3. října právě v Brně a Ostravě a Karlových Varech. Nyní organizátoři šampionátu jednají s brněnskou zoo o tom, aby se Heiko - buď přímo nebo zprostředkovaně - stal i součástí slavnostního zahájení MS na brněnském hradě Špilberk.

Heiko má za sebou již dva útěky. Při prvním v září 2007 se toulal v okolí Brna a dopaden byl, když se družil s golfisty v Jinačovicích. Loni v říjnu se tak lekl veterináře ve svém výběhu, že prodral přes elektrické ohradníky expozice a utekl. Po několika dnech byl chycen přímo v areálu zahrady a od té doby byl umístěn v jejím zázemí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!