11. května 2009 12:04 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Orangutaní samice mazaně utíkala ze zoo

Orangután. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orangután. | foto: ČTK

ADELAIDE V zoologické zahradě v jihoaustralském Adelaide se v neděli strhl poprask. Zavinila ho vynalézavá orangutaní samice. Ta totiž vyzkratovala elektrické oplocení a překonala i betonovou zeď svého výběhu.

Sedmadvacetiletá Karta, vážící 62 kilogramů, strčila klacek do elektrického vedení napojeného na plot a pak navršila na hromadu větve, aby mohla přelézt zeď z betonu a skla.

Karta prý seděla na vrcholku plotu asi půl hodiny, pak ale zjevně od úmyslu utéct upustila a vrátila se do výběhu. Při pokusu o útěk se ocitla jen několik metrů od návštěvníků zoo, kteří si jejího úprku povšimli jako první.

Lidoop neprojevoval žádnou agresivitu, ale zoo byla pro jistotu vyklizena. Pro případ, že by nastaly problémy, byli v pohotovosti veterináři vyzbrojení puškami se sedativem.

"Je to vysoce inteligentní zvíře," prohlásil správce zoologické zahrady Peter Whitehead. "Už dříve jsme s Kartou měli během obvyklých každodenních procedur problémy - snaží se přelstít ošetřovatele. Je to velice chytré a vynalézavé zvíře." Pracovníci zoo se chystají pokus o útěk důkladně přezkoumat a z Kartina výběhu pravděpodobně odstraní vegetaci, kterou by orangutaní šikulka mohla v budoucnu použít k dalšímu pokusu o únik na svobodu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz