Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Originální šapitó Azyl78. Výtvarník Musa stále přidává nové vrstvy

Výtvarník Lukáš Musil foto: Pavel Hejný

Vyrobil si obří fixy a stále maluje z plošiny na obří stan. Výtvarník Lukáš Musil vtiskl Azylu78 svůj originální rukopis. A díky němu i ti, kteří nepůjdou na představení dovnitř, budou mít kulturní zážitek.
  5:00

Šapitó Azyl78, které Musil použil jako malířské plátno a vtiskl mu svůj rukopis v podobě černých linií a symbolů, je rozměrné umělecké dílo se šířkou 30 metrů a výškou 15 metrů.

Výtvarník Lukáš Musil alias Musa při práci
Výtvarník Lukáš Musil alias Musa při práci

Musa je s Cirkem La Putyka a divadlem Jatka78 spojený už několik let. První představení, na kterém se před osmi let podílel, byl Risk. A právě s ním vyrazil s novocirkusovou company také do Ria de Janeira, kde zahajovali biennale. Jednalo se o Festival Internacional de CIRCO a bylo potřeba namalovat kulisy na místě nanovo. Při otevření Jatek78 v roce 2015 se podílel na vizuálním konceptu divadla a jeho rukopis dodnes najdeme na většině stěn v budově bývalých jatek a posléze mototechny.

„Beru to jako indiánský stan. Hlavně kvůli rituálu, který s tou představou souvisí. Sám pro sebe jsem si to takhle interpretoval. A také jsem u malby přemýšlel nad tím, co máme spojené ještě se starším tématem jeskyně, jaký má jeskyně význam dneska. V neposlední řadě jsem si položil otázku, co pro nás znamená slavení a oslava,“ uvedl umělec, který stále pokračuje v práci. 

Šapitó v Holešovicích

Kromě výtvarného pojetí Azylu78 má Musil na svědomí i vizuál kampaně, která se k letní scéně fotila v březnu. V tu dobu stan ještě nestál, proto ve stejném duchu pomaloval herce na fotografiích zachycených Pavlem Hejným. I z těchto fotografií čiší jakási nálada “divadelního kmenu”, který se nemůže dočkat toho až bude opět sdílet svůj um s diváky tváří v tvář.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat