Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ovce na pařížském předměstí nahrazují sekačky na trávu

Ovce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ovce | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Čtyři malé ovečky se už několik dní pasou několik metrů od Périph, osmiproudého bulváru, který vede kolem Paříže.

Francouzská metropole se pouští do "ekopastvy", kdy pro dobro životního prostředí nahrazují ovce, kozy, a někdy dokonce i krávy sekačky na trávu, a umožňují tak obejít se bez herbicidních přípravků. Píše o tom agentura AFP. Nejprve několik minut stály čtyři ouessantské ovečky jako přibité, pak se ale rozhlédly, zavlnily a vykročily co nejdále od zvědavců.

Jejich nové působiště? Tím je 2000 metrů čtverečních trávy u velké šedé budovy centra pařížských archivů. Místo zpěvu ptactva tu ale je slyšet jen hluk motorů na okružním bulváru, kudy denně projede přes 250.000 vozidel. "Když se hned začaly pást, znamená to, že si velmi rychle zvyknou," ujišťuje technik Pařížské farmy ve Vincennském lese na východě Paříže Marcel Collet, jehož úkolem je dohlížet na zdravotní stav oveček.

ČTĚTE TAKÉ:

Od dubna do října by měla být spasena celá plocha. Po zbývající dobu budou ovečky na farmě. V takovém městě, jako je Paříž, to je premiéra. Ekologická pastva však již ve Francii existuje desítku let. Praktikuje se v četných městech, ale v posledních třech letech také na pařížském předměstí, uvádí Marcel Collet.

Podnětem k takovým počinům je akční plán "agenda 21", týkající se trvalého rozvoje, který přijaly správní celky, vysvětluje Alain Divo, předseda společnosti Eco Terra, jež plánuje a zaštiťuje "ekopastvu" v městském prostředí. Správní celky schválily cíle trvalého rozvoje na podzim 2007. Některé se týkají omezování pesticidů, jiné si dokonce kladou cíl nepoužívat žádné pesticidy.

Zvířata by byla jinak odsouzena k záhubě

Méně chemických produktů, ale také méně sekaček je dobrou zprávou pro biodiverzitu v městském prostředí. "Na trávníku, který se seče 24krát do roka, není už žádná biodiverzita. Když sem dáme zvířata, jsou tu exkrementy, které sem lákají hmyz, a hmyz zase přitahuje ptáky, například hrdličky," vysvětluje Divo. Eco Terra přivede do měsíce jednu krávu a deset kozlů do parku Beaumonts v Montreuil na předměstí Paříže. "Nespásají totéž. Kozlové žerou ostružiník a nízké keře, kráva zase trávu," uvádí.

Jde o zvířata z intenzivního zemědělství, která by jinak byla odsouzena k záhubě. "Plemena, která byla tak trochu lokální a méně produktivní, jako je ouessantská ovečka, byla odstavena," vysvětluje Collet. "Tato obzvláště robustní plemena však dokonale vyhovují potřebám ekopastvy," zdůrazňuje. Zítra tedy snad bude ve velkoměstech zrovna tolik ovcí a koz jako psů? Je jen třeba, aby se do těchto projektů zapojilo více lidí. Je třeba, aby se chodili na zvířata dívat a kontrolovat je, aby tak rychle zjistili, když nastane s některým zvířetem problém, říká Collet.

Výsledky experimentu u centra pařížských archivů umožní uvažovat o dalších, konstatuje místostarostka Paříže pro zelené plochy Fabienne Giboudeauxová. "Máme tu lesíky, velké parky. Ty bývají v noci pro veřejnost zavřené a ve dne tu pracují lidé, kteří mohou na ovečky dohlédnout. Vyžaduje to trochu úprav, ale myslím, že by to šlo na mnohých místech Paříže," prohlašuje.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...