Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Palác Homérova hrdiny

Vykopávky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vykopávky. | foto: Lidové noviny

ATHÉNY Řečtí archeologové prý nalezli důkaz, že Homérův epos Ilias je založen na skutečných historických událostech a postavách. Tím je pevnost krále Aianta, který bojoval po boku Achillea v trojské válce.

Na ostrově Salamina odkryli základy královského paláce, v němž vyrostl Aiás - po Achillovi nejstatečnější z řeckých hrdinů trojské války, který vzrůstem i činy převyšoval většinu svých spolubojovníků.

Zbytky 3500 let starého paláce nalezli archeologové na pahorku nedaleko vesnice Kanakia. Pevnost se rozkládala na 750 metrech čtverečních a měla nejméně čtyři patra s 33 místnostmi.

Jannos Lolos, vedoucí vědeckého týmu, si je jist, že narazil na sídlo Aiáské královské dynastie, zmiňované nejen v Illiadě, ale i v klasických řeckých tragédiích.

Homér neohroženého hrdinu jménem Aiás (latinsky Aiax) ve svém eposu přirovnává ke zdi. Používal prý štít vyrobený ze sedmi silných vrstev hovězí kůže a na rozdíl od ostatních řeckých hrdinů se netěšil zvláštní přízni bohů - ti mu místo pomoci spíše škodili.

Právě v době, kdy Troja nakonec po desetiletém obléhání (ve 12. století před Kristem) padla, byl Aiantův palác opuštěn a ponechán napospas zubu času. Aiás, který při obléhání Troje zemřel, byl tedy posledním králem, který pevnost obýval.

„Je to jeden ze vzácných případů, kdy můžeme opravdový palác z mykénského období jednoznačně spojit s jedním z Homérových hrdinů,“ říká Lolos. „Cestovatelé i archeologové hledali toto město od počátku 19. století,“ dodává.

K městu jménem Kychreia zavedlo archeology několik indicií. Zmiňuje je řecký historik a zeměpisec starověku Strabo, jeho poloha se shoduje i s poznámkami Hésioda a Sofokla. Na nápis s jeho názvem z prvního století před Kristem narazili i při vykopávkách v athénské Akropoli.

Kromě rozlehlé pevnosti se na místě našly předměty pocházející z Kypru a dnes turecké Anatolie. Kyperské bronzové mince (talenty) a část brnění s vyraženým královským znakem faraona Ramesse II. z 13. století před Kristem svědčí o obchodních stycích nebo válečném konfliktu.

Neslavný konec hrdiny
Podle Homéra se Aiás a Odysseus stali po Achilleově smrti rivaly. Když totiž Achilleus padl v boji, leželo jeho tělo dlouho před trojskou hradbou a nikdo se k němu ani nepřiblížil.

Trojané ze strachu a posvátné úcty k velikému rekovi, Achájci z žalu nad jeho smrtí. Jako první pro jeho tělo vyběhl Aiás. Hned nato vyrazili Trojané a Odysseus přispěchal Aiantovi na pomoc.

Společnými silami se jim pak podařilo mrtvého Achillea odnést zpět do tábora. Jednomu z bojovníků měla pak za záchranu těla připadnout Achilleova výzbroj.

Poněvadž byla po Achilleově smrti jeho zbroj přiřčena Odysseovi, a ne Aiantovi, chtěl Aiás v hněvu povraždit všechny řecké vůdce. Bohyně Athéna však na něho seslala šílenství a Aiás pobil místo nich stádo ovcí i s pastýři. Když opět nabyl smyslů, nemohl přežít svou hanbu a nalehl na meč.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!