Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Palác Homérova hrdiny

Magazín

  8:43
ATHÉNY - Řečtí archeologové prý nalezli důkaz, že Homérův epos Ilias je založen na skutečných historických událostech a postavách. Tím je pevnost krále Aianta, který bojoval po boku Achillea v trojské válce.
Vykopávky.

Vykopávky. foto: Lidové noviny

Na ostrově Salamina odkryli základy královského paláce, v němž vyrostl Aiás - po Achillovi nejstatečnější z řeckých hrdinů trojské války, který vzrůstem i činy převyšoval většinu svých spolubojovníků.

Zbytky 3500 let starého paláce nalezli archeologové na pahorku nedaleko vesnice Kanakia. Pevnost se rozkládala na 750 metrech čtverečních a měla nejméně čtyři patra s 33 místnostmi.

Jannos Lolos, vedoucí vědeckého týmu, si je jist, že narazil na sídlo Aiáské královské dynastie, zmiňované nejen v Illiadě, ale i v klasických řeckých tragédiích.

Homér neohroženého hrdinu jménem Aiás (latinsky Aiax) ve svém eposu přirovnává ke zdi. Používal prý štít vyrobený ze sedmi silných vrstev hovězí kůže a na rozdíl od ostatních řeckých hrdinů se netěšil zvláštní přízni bohů - ti mu místo pomoci spíše škodili.

Právě v době, kdy Troja nakonec po desetiletém obléhání (ve 12. století před Kristem) padla, byl Aiantův palác opuštěn a ponechán napospas zubu času. Aiás, který při obléhání Troje zemřel, byl tedy posledním králem, který pevnost obýval.

„Je to jeden ze vzácných případů, kdy můžeme opravdový palác z mykénského období jednoznačně spojit s jedním z Homérových hrdinů,“ říká Lolos. „Cestovatelé i archeologové hledali toto město od počátku 19. století,“ dodává.

K městu jménem Kychreia zavedlo archeology několik indicií. Zmiňuje je řecký historik a zeměpisec starověku Strabo, jeho poloha se shoduje i s poznámkami Hésioda a Sofokla. Na nápis s jeho názvem z prvního století před Kristem narazili i při vykopávkách v athénské Akropoli.

Kromě rozlehlé pevnosti se na místě našly předměty pocházející z Kypru a dnes turecké Anatolie. Kyperské bronzové mince (talenty) a část brnění s vyraženým královským znakem faraona Ramesse II. z 13. století před Kristem svědčí o obchodních stycích nebo válečném konfliktu.

Neslavný konec hrdiny
Podle Homéra se Aiás a Odysseus stali po Achilleově smrti rivaly. Když totiž Achilleus padl v boji, leželo jeho tělo dlouho před trojskou hradbou a nikdo se k němu ani nepřiblížil.

Trojané ze strachu a posvátné úcty k velikému rekovi, Achájci z žalu nad jeho smrtí. Jako první pro jeho tělo vyběhl Aiás. Hned nato vyrazili Trojané a Odysseus přispěchal Aiantovi na pomoc.

Společnými silami se jim pak podařilo mrtvého Achillea odnést zpět do tábora. Jednomu z bojovníků měla pak za záchranu těla připadnout Achilleova výzbroj.

Poněvadž byla po Achilleově smrti jeho zbroj přiřčena Odysseovi, a ne Aiantovi, chtěl Aiás v hněvu povraždit všechny řecké vůdce. Bohyně Athéna však na něho seslala šílenství a Aiás pobil místo nich stádo ovcí i s pastýři. Když opět nabyl smyslů, nemohl přežít svou hanbu a nalehl na meč.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat