Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Pandemie sice zkomplikovala výrobu, přitáhla ale více diváků. Proč Češi tolik milují seriály?

Zatímco Most! (zcela nahoře) je nejpopulárnějším titulem z nových komediálních seriálů, mezi dramatickou tvorbou na pokračování vede série Bez vědomí (druhý snímek shora), na niž se zpravidla těší i noví abonenti HBO. | foto: Česká televize

Premium
Češi milují české seriály. I na tenhle fenomén přitom dopadl koronavirus, měl ovšem dvojsečný efekt: sice zkomplikoval jejich výrobu, zároveň k nim ale přitáhl víc diváků. Máloco totiž pomáhalo odškrtávat dny v lockdownu tak, jako sledování na pokračování.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč
Seriál Lajna.
Zuzana Stivínová v sérii Pustina.

Komediální seriál Most! se stal hitem, ze kterého diváci přejímali „hlášky“ a jezdili se dívat na místa, kde se natáčel. Kriminálka Zrádci nabídla podívanou suverénně srovnatelnou se špičkovou současnou zahraniční produkcí, což je tím obdivuhodnější, že tradice české televizní detektivky pořád velkou měrou pošilhává po mordpartách z první republiky. Výpravná historická série Marie Terezie je nákladným koprodukčním projektem, který se neztrácí na mezinárodní scéně. A hranice televizního média pak překračují projekty jako #martyisdead nebo sKORO NA mizině, jež si budují sledovanost na internetu.

Jestliže poskytovatelé takzvané quality TV jako HBO už před časem povýšili televizní tvorbu na roveň té filmové, právě internetové streamovací platformy jako Netflix otevřely seriálům nové možnosti a získaly jim další publikum. Na VOD (video on demand, sledování obsahu podle vlastního výběru na internetu) si české publikum zvykalo už před nástupem koronaviru a lockdown diváky v objevování nabídky filmů a seriálů online jen povzbudil.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: