Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pandy v ohrožení života

Magazín

  7:58
PEKING - Všechny pandy žijící v oplocených výbězích rezervace poničené květnových zemětřesením v jihozápadní Číně budou dočasně evakuovány. Rozhodly o tom místní úřady poté, co tamní experti usoudili, že hrozba následných otřesů a dalších rizik souvisejících se zemětřesením je stále příliš vysoká.

Panda velká se sice řadí mezi šelmy, její potrava je ale převážně rostlinná. Nyní drží pandy nedobrovolnou dietu, neboť bambusu je málo. foto: Reprofoto

Část pand žijících ve výbězích Výzkumného a záchranného střediska Che-tchao-pching v horské přírodní rezervaci Wo-lung bude přestěhována do blízkých chovných středisek. Další poputují do vzdálenějších dočasných obydlí na východě a jihu Číny. Rozhodnutí o evakuaci následovalo po zprávě expertů, podle nichž je hornatý terén v provincii S'-čchuan stále příliš nebezpečný jak pro vzácné pandy, tak pro jejich ošetřovatele.

Zemětřesení se podepsalo na psychice pand
Zemětřesení, které postihlo Čínu 12. května, zabilo téměř 70 000 lidí a zničilo mimo jiné i 80 procent přírodní rezervace, v níž vzácné pandy velké žijí volně. Podle odhadů bylo v rezervaci zničeno 820 000 hektarů lesa. Poničeno bylo taktéž nejméně osm procent přirozeného životního prostředí pand, jak oznámila tento měsíc oficiální tisková agentura Nová Čína.

Zemětřesení se podle svědků podepsalo zejména na psychice pand. Některé údajně při otřesech jakoby „ustrnuly“ v pohybu a „civěly“ do nebe. Nepohnuly se ani ve chvíli, kdy se je ošetřovatelé později snažili rozhýbat. Přesunutí pand na bezpečnější místo komplikuje mimo jiné fakt, že se zvířata nachází v období námluv. V těchto dnech jsou tedy obzvlášť citlivá a jsou schopna reagovat agresivně. Otřesy navíc zřejmě narušily i jejich páření, což může znamenat početné omezení nové generace.

V Číně jich žije jen 1590 
Pandy velké patří k nejohroženějším savcům na světě. Ve volné přírodě žije jen 1590 pand – všechny v Číně a 1400 z nich v provincii S'-čchuan, kde bylo epicentrum květnových otřesů. Pandy navíc v těchto dnech drží nedobrovolně dietu. Chovatelé jim jsou nuceni dávat „denní příděl bambusu“, který je ovšem slabou polovinou toho, co sežerou normálně, napsala agentura AFP.

Třináct pand bylo již převezeno do záchranného centra ve městě Ja-an, kde se chystají přijmout v brzké době dalších 27 dospělých i mláďat.  Dalších 19 jedinců bude převezeno do Výzkumného a záchranného střediska ve městě Čcheng-tu, které je hlavním městem provincie S'-čchuan. Sedm mláďat, která se narodila minulý rok, zůstanou na bezpečném místě uvnitř rezervace Wo-lung.  Podle oficiální tiskové zprávy by měla výstavba nového centra trvat dva až tři roky.
Autoři:
Témata: Panda, Čína, AFP, Čcheng-tu