Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
4. června 2016 15:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Papoušek ‚uprchlík‘. Vzácný opeřenec uletěl ze zlínské zoo, po čtyřech dnech se vrátil

Vzácný papoušek ara hyacintový uletěl ze zlínské zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzácný papoušek ara hyacintový uletěl ze zlínské zoo. | foto: Youtube.comReprofoto

ZLÍN Do zlínské zoologické zahrady se po čtyřech dnech vrátil uprchlý vzácný velký papoušek ara hyacintový. Šedesáticentimetrový opeřenec se na svobodu dostal v úterý po překonání pletiva amazonské voliéry. Papouška se v minulých dnech snažili chytit hasiči i ošetřovatelé, ale bez úspěchu. Objevila ho dnes ráno rodina z Kelče, která mířila s dětmi do zoo. Papouška vzápětí polapili ošetřovatelé, řekla ČTK mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.

Návštěvníci zoo na papouška natrefili náhodou, když zastavili s vozem u krajnice kvůli nevolnosti dcery. V té chvíli u nich pták přistál. Jedna z žen u papouška zůstala, zbytek rodiny odjel jeho nalezení oznámit do zoo. „Během deseti minut pak dorazili ošetřovatelé, kterým se podařilo papouška bleskově odchytit. Teď už je zpátky v amazonské oblasti, kde budeme jeho stav bedlivě kontrolovat,“ uvedla mluvčí zoo.

Papoušek uletěl ze zoo v úterý poté, co poškodil pletivo voliéry a protáhl se vzniklým otvorem. Usadil se na sloupu elektrického vedení a veřejného osvětlení v Zámecké ulici v městské části Štípa a řádně potrápil ošetřovatele, energetiky i hasiče, kteří se ho snažili odchytit. Energetici vypnuli proud a hasiči se chystali na radu ošetřovatelů papouška pokropit vodou, aby mu znemožnili odlet. „Po všech přípravách se rozjela akce. Jeden ze zasahujících hasičů zkropil papouška vodou a ten odletěl na střechu blízkého domu,“ uvedl mluvčí hasičů Libor Netopil.

Hasiči se následně i s vybavením přesunuli na nové místo. Ještě než mohli zásah zopakovat, papoušek odletěl zpět do areálu zoologické zahrady, kde se usadil poblíž své voliéry. I přes velké úsilí se ho však nepodařilo odchytit a ve čtvrtek zmizel.

Papoušek ara hyacintový je podle pracovníků zlínské zoo velmi cenný, je součástí chovného páru, do kterého ošetřovatelé vkládají velké naděje.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!