Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeden z ibisů uhynul v pražské zoo. Důvodem byla neprůchodnost střev

Magazín

  13:16
PRAHA - Jeden z ibisů, který uletěl před týdnem z pražské zoo, v úterý uhynul. Příčinou je obstipace střev, jelikož pták spolykal mnoho cizorodých předmětů. Na svém twitterovém účtu o tom informoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Jeden z odchycených ibisů na snímcích Zoo Praha foto: Petr Hamerník

Mělo by se jednat o mladého jedince, který byl odchycen na letišti v Ruzyni. Na jeho odchytu se podílel i speciálně trénovaný dravec se sokolníkem.

V pražské zoo dnes uhynul jeden z 15 odchycených ibisů, kteří před týdnem uletěli z voliéry poškozené sněhem. Odrostlé mládě vylíhnuté loni spolykalo při svém pobytu mimo zahradu mnoho cizorodých předmětů, slimáky a mnohonožky. Uhynulo kvůli neprůchodnosti střev, takzvané obstipace.

Uhynulý ibis spolykal například kousky skla nebo také části pozinkované podložky. „Patrně šlo o kombinaci hladu a nezkušenosti. Ostatní odchycení ibisové proto dostanou preparát, který jim umožní případné cizí předměty snadněji vyloučit, a také budou zrentgenováni,“ uvedl Bobek.

Patnáctý ibis chycen vystřelovací sítí. Dalšího spatřili na Zličíně

Reportér Lidových novin spatřil jednoho z ibisů na Zličíně poblíž křižovatky směrem Na Radosti - upozornil proto pražskou zoo, kde se uprchlý pták nachází.

Odchyt se však vůbec nevydařil. Ibis zpozoroval „nebezpečí“ a dříve, než stačili pracovníci zahrady zareagovat, vznesl se nad jejich hlavy a uletěl neznámo kam. Je však možné, že se časem vrátí. Na téměř identickém místě se totiž nacházel i včera.

„Bohužel ptáčka vyplašili kolem jdoucí chodci. Pohyboval se velmi blízko rušné silnice a chodníku. Ptáček vzlétl a namířil si to zpět směrem do centra hlavního města. Naposled jsem ho viděl jak míří k budově Seznamu na Zličíně,” sdělil v pondělí Zdeněk Růžička.

Ibisové skalní zpět v Zoo Praha
Dobří ibisi se vracejí.

Osmnáct ibisů uletělo z pražské zoo minulý týden, kdy těžký a mokrý sníh poničil voliéru ptáků. Patnáct z osmnácti ibisů se podařilo dopravit zpět do zoo. O dalších třech zvířatech prý pracovníci zoo vědí.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!