7. března 2016 14:53, aktualizováno  19:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Patnáctý ibis chycen vystřelovací sítí. Dalšího spatřili na Zličíně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jeden z osmnácti ibisů pražské zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z osmnácti ibisů pražské zoo. | foto: ČTK

PRAHA Redaktor Lidových novin zahlédl v pondělí okolo půl dvanácté dalšího ibise, který s dalšími sedmnácti ptáky minulý týden uletěl z pražské zoo. Na pražském sídlišti Zličín se pohyboval velmi blízko rušné silnice. Jen zhruba o půl hodinu později se podařilo chytit už čtrnáctého ibise, v půl čtvrté pak byl u Dobřichovic do vystřelovací sítě polapen patnáctý „pohřešovaný“ pták. Ibis ze Zličína ale dál uniká.

„Bohužel ptáčka vyplašili kolem jdoucí chodci. Pohyboval se velmi blízko rušné silnice a chodníku. Ptáček vzlétl a namířil si to zpět směrem do centra hlavního města. Naposled jsem ho viděl jak míří k budově Seznamu na Zličíně,” sdělil Zdeněk Růžička, kterému byl pták se zahnutým zobákem na první pohled povědomý.

„Ten, co se chytil, se chytil v Měcholupech, takže na druhé straně přes řeku,” uvedla pracovnice zoo na dotaz, zda by nemohlo jít o stejného ibise. „Já si to napíšu a uvidíme. Kolegové by tam nyní měli být, tak já jim to předám,” poděkovala za informaci.

Vzácní ptáci ze zoo se dostali 1. března dopoledne ven dírami v ochranné síti voliéry, která nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu. Od té doby je hledají pracovníci zahrady za pomoci veřejnosti, která hlásí každého „podezřelého“ ptáka na sociálních sítích, kde se fotografie uniklých ibisů rychle šíří, i na telefonní číslo 734 524 439.

Ptáci s typickým dlouhým zahnutým zobákem se během několika dnů rozletěli po celých středních Čechách. Byli odchyceni v různých částech Prahy a Středočeského kraji - na Balabence a Ruzyni, v Michli, Bohnicích, Holešovicích, u Václavského náměstí, nedaleko Brandýsa nad Labem, v Kralupech nad Vltavou a Říčanech.

Jednoho ibisa například polapil mladý pár s pomocí mikiny, dalšího chytil policista, pracovník pošty nebo sám náměstek pražské zoo, a to často vysoko nad zemí - na okenních parapetech či lešení. V neděli pak u Ruzyně pomohl dravec cvičený k ochraně ruzyňského letiště chytit odrostlé mládě ibisa vylíhnuté teprve loni.

Dobří ibisi se vracejí.
Deset z osmnácti uprchlých ibisů jsou zpátky v zoo

Nalezence umísťují pracovníci zahrady do zázemí, aby se zotavili z nezvyklého zážitku. Část navrácených ibisů mohou návštěvníci vidět již od soboty ve voliéře poblíž jižního vchodu do zoo.

Stávající počasí by nemělo ptákům dělat problémy, chladno i mráz snášejí dobře. Zvládnou také bez obtíží hladovět pět až sedm dní, potravu by si ale měli dokázat za současných podmínek nalézt. Na městskou zástavbu, elektrické vedení ani rušnou dopravu v hlavním městě ale nejsou zvyklí a mohou se zranit.

ČTK, surŠarlota Šudrychová
  • 0Diskuse