Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Pedálový odpadkový koš vymyslela psycholožka

Magazín

  5:23
Takový nenápadný vynález – a kolik ušetří energie! Hlavně však jak zajímavá osobnost za ním stojí. Pedálový koš vymyslela někdy koncem 20. nebo začátkem 30. let (přesné datum patentu žádné zdroje neuvádějí) americká psycholožka a specialistka na podnikové řízení Lillian Gilbrethová, narozená roku 1878 a přezdívaná „matka moderního managementu“.

Pedálový koš foto: Shutterstock

Avšak nejen managementu. Se svým manželem měla celkem dvanáct dětí a vedle toho po boku svého chotě pracovala v poradenské firmě, jež rozvíjela a do praxe uváděla tehdy nejnovější poznatky vědeckého řízení podniků a psychologie práce. Frank Gilbreth napsal na tato témata řadu knih a manuálů, ale má se za to, že jejich skutečnou autorkou byla Lillian. Na rozdíl od svého manžela k tomu měla odpovídající vzdělání, a navíc na začátku 20. století stále nebylo obvyklé, aby ženy vykonávaly jiné než mateřské a rodinné povinnosti.

Ani po manželově náhlé smrti v roce 1924 nebylo myslitelné, aby dál pokračovala ve společné práci na poli zvyšování efektivity a produktivity v průmyslu, a tak svou pozornost obrátila jinam. Začala se věnovat poradenství pro firmu vyrábějící hygienické ubrousky, prováděla průzkum trhu pro velký obchodní dům a obřímu koncernu pomáhala s navrhováním moderních kuchyní. Mimo jiné vedla rozhovory s více než čtyřmi tisíci žen s cílem zjistit optimální výšku sporáků, dřezů a dalších kuchyňských zařízení – přestože sama prý domácí práce neměla ráda a ani neuměla pořádně vařit, jak si stěžovaly její děti.

Právě v této době vynalezla jednoduchý pedálový odpadkový koš, který ušetřil čas a námahu při zvedání víka toho klasického. Tento vynález byl součástí jejího širšího záměru uspořit ženám čas, jejž by pak mohly věnovat placenému zaměstnání. Kromě pedálového koše vymyslela také koncept pracovního trojúhelníku v kuchyni, ale i takovou zdánlivou drobnost, jíž jsou poličky ve dveřích lednice včetně stojanu na vajíčka a nádoby na máslo.

Nakonec se Lillian Gilbrethová dočkala uznání. ve druhé polovině 20. století se stala první profesorkou technické Purdueovy univerzity, první ženou zvolenou do National academy of engineering a po boku svého manžela je v učebnicích a vysokoškolských skriptech uváděna jako průkopnice průmyslové psychologie.

Autor: