Důvodů bude hned několik. Rok od roku si uvědomujeme, o kolik lépe chutnají lokální potraviny. Každoročně se otepluje a rostliny pomáhají zmírnit pocit horkého bytu. Víc času stráveného doma a konečně prostor na to se věnovat i místům, která třeba nebyla prioritou - stolek se židličkami a pár truhlíky přece stačil.
VÍCE O ZAHRADNIČENÍ A PĚSTOVÁNÍ SE DOČTETE V NOVÉM SERIÁLU |
Chuť být alespoň trochu soběstačný, vypěstovat si část večeře a dát dětem možnost ochutnat čerstvě utržené ovoce nebo zeleninu. A nebo prostě jen touha po radosti v podobě květů i plodů. V každém případě se zahradní terapií sklízíte radost hned.
Výhody a nevýhodyVýhody balkonového pěstování: • Méně škůdců, kteří se hůř dostávají do vyšších pater, ale určitě více plevele • Máte rostliny hned po ruce • Lehce změníte vzhled balkonu přesunem nádob • Můžete v průběhu roku vybírat pro jednotlivé rostliny to nejvhodnější stanoviště • Většiny balkonů se nedotknou „zmrzlí“ a můžete tak vysazovat i choulostivější druhy již před 15. květnem Úskalí balkonového pěstování: • Rostliny jsou vystaveny náročnějším podmínkám. Spíš se jich dotknou výkyvy v závlaze, mají omezený prostor. • Nutnost větší péče o rostliny v nádobách. Dejte jim péči ve formě žížalího čaje z vermikompostování nebo jiného organického hnojiva. Díky žížalímu čaji vytvoří kvalitní kořenový systém, a budou tak všechny nástrahy zvládat lépe. • Přesazování na malém prostoru je často náročnější než péče o rostliny na zahradě. • Každoročně budete potřebovat vyměnit alespoň část zeminy. To znamená investice a nebo zkuste kompostovat. Jde to i ve městě. Jak na to najdete na #ŽijuKompostyl. |
Šancí na pěstování ve městě navíc přibývá. Šťastnější se pustí do ozeleňování balkonů a teras, ti se vstřícnými sousedy promění v zelenou oázu předzahrádku nebo vnitroblok, ostatní mohou najít záhon v některé z blízkých komunitních zahrad. Každoročně jich přibude po celé České republice několik stovek. Tu svoji srdci i místu nejbližší najdete na www.mapko.cz.
Pokud začneme od nejmenšího, máme tady parapet, na kterém kromě krásných květů, můžete vypěstovat i čerstvé bylinky, saláty nebo klidně i menší odrůdu rajčat. Většina zahradnictví už nabízí celou řadu odrůd, které vám vyrostou i v malém truhlíku, neohrozí kolemjdoucí pádem na hlavu a nezastíní vám celé okno.
Čím máte menší prostor, tím důležitější je dobře si rozmyslet, co od něj čekáte a jak s ním naložíte. Není místo nazbyt. Chcete zelenou oázu na večerní posezení u vína? Nebo raději malou balkonovou farmu? Nebo dobroty pro děti? Květinovou džungli? Minimalistický zelený balkon pro horké dny? Zkuste první rok trošku experimentovat, nesnažit se zazelenit úplně každý kout, ale spíš vyzkoušet, jaké místo na vašem prostoru je nejlepší pro jaké druhy rostlin.
Výhodou pěstování v nádobách je totiž to, že je můžete přesouvat, pokud se rostlinám na daném místě nedaří. Zkuste promyslet, jestli by se vám na balkon nevešel i vyvýšený záhon, protože v něm snadno vypěstujete i náročnější rostliny, jako jsou dýně nebo cukety. Většině pěstitelů ulehčí život samozavlažovací nádoby, ty seženete otestované a designově vymazlené dokonce české výroby rovnou z Vysočiny..
Pokud jste zjistili, že je vám balkon malý a toužíte i po setkávání se sousedy, je ideální čas se pustit do komunitního pěstování. Buď si najdete místo v již fungující komunitní zahradě či ji můžete i založit. Vhodný pozemek může být ve vašem vnitrobloku nebo se ptejte na svém úřadě. Čím dál tím více měst a městských částí už ví, že komunitní zahrady jsou benefitem nejen pro ty, kteří v nich pěstují. Jak na to najdete v knížce Pěstujeme ve městě.
Kniha Pěstujeme ve městě vás provede teorií i praxí zakládání sousedských záhonků nebo i celých komunitních zahrad. |
V knížce najdete osm let sbírané zkušenosti z různých komunitních zahrad po celé České republice včetně rozpracovaného desatera k zakládání komunitních zahrad. Ale i osazovací plán vyvýšeného záhonu pro celý rok. Ten se hodí jak v komunitních zahradách, tak i na balkoně. Nemáte vhodný parapet, balkon ani komunitní zahradu poblíž? Nechte si alespoň vyrůst klíčky nebo microgreens. Terapie zahradou i tou balkonovou nebo parapetovou krásně funguje.
Čím se řídit při plánování a výsadbě?• Vaším záměrem, kterému přizpůsobíte druh výsadby i ostatní prostor. Na balkonovou farmu má občas problém se vejít stolek se sezením. A samozřejmě velikostí. • Orientací balkonu, která definuje rostliny, jimž se bude dařit a které se tam naopak nehodí. • Větrnými podmínkami - musíte myslet na to, že jsou rostliny, které vítr nesnesou (jako například Vistárie) nebo by vítr mohl odnést vaše truhlíky až sousedům na hlavu. • Druhy rostlin, po kterých toužíte. Pravidlem „svůj k svému“ - osázet jednotlivé nádoby rostlinami, které mají rády stejné podmínky. Středomořské bylinky potřebují víc písčitou půdu, snesou méně zálivky, naopak většina těch typicky českých (kromě například mateřídoušky), potřebuje naopak více zálivky a zvládne méně slunce. A symbiózou rostlin - některé se vzájemně podporují, odpuzují si škůdce, pomáhají s výživou, jiné se naopak nesnáší. Skvěle jdou k sobě rajčata s bazalkou. • Množstvím vody, které máte na balkoně k dispozici. Pokud máte velkou terasu, může zelená džungle znamenat nanosit každý den až 10 konví. A pokud máte terasu o patro výš bez přívodu vody, rozmyslíte si, co všechno zvládnete zalévat. • Dobře popřemýšlejte také o využití všech vertikálních ploch. Zelené stěny příjemně ochlazují prostor a udělají místo útulnější. • Přemýšlejte o užitných rostlinách a to především bylinkách jako o okrasných. Můžete tak mít truhlíky plné květů a zároveň bylinky využívat i v kuchyni. • Jaké jsou nároky rostlin na zazimování. To se týká všech trvalek. Pokud pro ně nenajdete vhodné zazimování, je možné, že vám vydrží jen jednu sezonu. |