Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po polských letoviscích se potulují divočáci, lákají je zbytky svačin

Magazín

  7:00
VARŠAVA - Starosti radním v některých polských přímořských letoviscích dělají stáda divočáků, která se potulují v centrech městeček. Tito nevítaní hosté tam přišli za turisty, kteří jim dávají třeba zbytky svačin, napsal na svých internetových stránkách list Rzeczpospolita.
Divočáci (ilustrační foto)

Divočáci (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Po městě Świnoujście, ležícím na polsko-německé hranici, se prý potulují dvě stáda divočáků, přičemž každé čítá více než deset kusů. "Turisté se s nimi dělí o obložené chleby, dávají jim i jiné dobroty," řekl mluvčí radnice Robert Karelus.

Prasata přicházejí na promenádu, do městského parku nebo na pláž. Radnice se je snažila odpudit postřiky na stromech, nechala vysypat dobrotami stezky, které by zvířata odvedly zpátky do lesa, ale nic nepomohlo.

Inteligentní zvířata

Nyní jsou pro ně nachystané klece, v jejichž okolí je nasypaná kukuřice, chléb nebo zvláštní krmivo, které divočákům obzvlášť voní. Úředníci počítají s tím, že první jedince se do pastí podaří do klecí ulovit už koncem tohoto týdne. Divočáci pak budou odvezeni do zvláštního střediska, kde si budou znovu zvykat na své přirozené prostředí, pak budou vypuštěni na svobodu.

Podobným způsobem se rozhodlo problém s divočáky řešit i městečko Miendzyzdroje nedaleko Świnoujście i Krynica Morska ve východní části polského pobřeží.

"(Divočáci) si našli cestu k srdcím našich obyvatel i turistů a díky tomu si nemusejí lámat hlavu s potravou. I když ta zvířata nejsou nijak krásná, jsou velmi inteligentní," přiznává Adam Ostrowski, starosta Krynice Morské, vystudovaný lesník. I tady divočáky chytají do klecí. "Po vypuštění na svobodu se k nám i tak část z nich vrací," přiznává starosta.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat