Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Po polských letoviscích se potulují divočáci, lákají je zbytky svačin

Divočáci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divočáci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

VARŠAVA Starosti radním v některých polských přímořských letoviscích dělají stáda divočáků, která se potulují v centrech městeček. Tito nevítaní hosté tam přišli za turisty, kteří jim dávají třeba zbytky svačin, napsal na svých internetových stránkách list Rzeczpospolita.

Po městě Świnoujście, ležícím na polsko-německé hranici, se prý potulují dvě stáda divočáků, přičemž každé čítá více než deset kusů. "Turisté se s nimi dělí o obložené chleby, dávají jim i jiné dobroty," řekl mluvčí radnice Robert Karelus.

Prasata přicházejí na promenádu, do městského parku nebo na pláž. Radnice se je snažila odpudit postřiky na stromech, nechala vysypat dobrotami stezky, které by zvířata odvedly zpátky do lesa, ale nic nepomohlo.

Inteligentní zvířata

Nyní jsou pro ně nachystané klece, v jejichž okolí je nasypaná kukuřice, chléb nebo zvláštní krmivo, které divočákům obzvlášť voní. Úředníci počítají s tím, že první jedince se do pastí podaří do klecí ulovit už koncem tohoto týdne. Divočáci pak budou odvezeni do zvláštního střediska, kde si budou znovu zvykat na své přirozené prostředí, pak budou vypuštěni na svobodu.

Podobným způsobem se rozhodlo problém s divočáky řešit i městečko Miendzyzdroje nedaleko Świnoujście i Krynica Morska ve východní části polského pobřeží.

"(Divočáci) si našli cestu k srdcím našich obyvatel i turistů a díky tomu si nemusejí lámat hlavu s potravou. I když ta zvířata nejsou nijak krásná, jsou velmi inteligentní," přiznává Adam Ostrowski, starosta Krynice Morské, vystudovaný lesník. I tady divočáky chytají do klecí. "Po vypuštění na svobodu se k nám i tak část z nich vrací," přiznává starosta.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...