Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Postavte se na start s čelovkou na hlavě, běhy pro nevidomé startují

Noční běh pro Světlušku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noční běh pro Světlušku | foto: Jan Berghauer

Nejhezčí je při závodě pohled dozadu, ačkoli běžet musíte stále vpřed. Pohled přes rameno totiž odhalí, že vás sledují stovky mihotavých světýlek, která patří běžcům se stejným cílem, jako máte vy. Chtějí rozzářit životy nevidomých při tradičních Nočních bězích pro Světlušku. Šňůra nočních rejů světlušek odstartovala 28. března v plzeňském areálu DEPO2015, 11. dubna se pak uskuteční největší akce na pražském Výstavišti v Holešovicích.

Závody pokračují v brněnském parku Lužánky 17. dubna, v olomouckých Bezručových sadech 25. dubna a v jihlavském Amfiteátru 30. dubna. „Loni padly na Nočních bězích dva rekordy. Zaběhat si přišlo přes 7 000 běžců a vybralo se neuvěřitelných 2,8 milionů korun, které umožnily těžce zrakově postiženým dětem a dospělým žít kvalitnější život a směřovat k samostatnosti,“ říká Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu, na jehož konto výtěžek ze závodů vždy putuje.

Noční běh pro Světlušku
Běh potmě

Každý účastník dokazuje, že i ve tmě má smysl běhat. Každoročně jsou mezi závodníky i známé osobnosti, které Světlušku dlouhodobě podporují. V Praze letos mezi běžci potkáte jako traséra pro nevidomé třeba paralympijského vítěz v cyklistice Jiřího Ježka, MMA zápasníky Davida Kozmu, Tomáše Fialu, Filipa Macka, Pavla Simandla a Jana Malacha. Na pódiu v rámci doprovodného programu vystoupí fotbalový klub AC Sparta Praha, vrcholový nevidomý sportovec Marek Moflár či herečky z nového českého filmu Ženy v Běhu Zlata Adamovská a Veronika Khek Kubařová. 

Atmosféru v hlavním městě ještě utuží kapela Pekař, která k příležitosti běhů složila pro Světlušku speciální píseň. „Jde o příběh dvou lidi, ve kterém jeden z nich bilancuje nad tím, jak jiný život žil se zrakem a bez něj. Proto také zní v refrénu písně “ruku mi dej a světlem mým pak buď.“ Sama píseň vznikla v kuse během krátké chvíle, před kterou byla ale nutná psychická příprava,“ doplňuje frontman kapely Pekař Petr Štolba. Doprovodný program ale nebude chybět ani v dalších městech.

Registrace na Noční běhy pro Světlušku probíhají na www.behprosvetlusku.cz ve spolupráci s ČSOB Na zdraví. Běžci si mohou vybrat vždy z kratšího nebo delšího okruhu. Kdo nechce běžet, může si trasu klidně jen projít. Vítáni jsou zájemci všech věkových kategorií, prvních několik tisíc zaregistrovaných obdrží spolu se vstupenkou startovní balíček se sportovním vakem na záda, čelovkou, běžeckou termofólií a slevovým kupónem.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...