Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postavte se na start s čelovkou na hlavě, běhy pro nevidomé startují

Magazín

  13:00
Nejhezčí je při závodě pohled dozadu, ačkoli běžet musíte stále vpřed. Pohled přes rameno totiž odhalí, že vás sledují stovky mihotavých světýlek, která patří běžcům se stejným cílem, jako máte vy. Chtějí rozzářit životy nevidomých při tradičních Nočních bězích pro Světlušku. Šňůra nočních rejů světlušek odstartovala 28. března v plzeňském areálu DEPO2015, 11. dubna se pak uskuteční největší akce na pražském Výstavišti v Holešovicích.

Noční běh pro Světlušku foto: Jan Berghauer

Závody pokračují v brněnském parku Lužánky 17. dubna, v olomouckých Bezručových sadech 25. dubna a v jihlavském Amfiteátru 30. dubna. „Loni padly na Nočních bězích dva rekordy. Zaběhat si přišlo přes 7 000 běžců a vybralo se neuvěřitelných 2,8 milionů korun, které umožnily těžce zrakově postiženým dětem a dospělým žít kvalitnější život a směřovat k samostatnosti,“ říká Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu, na jehož konto výtěžek ze závodů vždy putuje.

Noční běh pro Světlušku
Běh potmě

Každý účastník dokazuje, že i ve tmě má smysl běhat. Každoročně jsou mezi závodníky i známé osobnosti, které Světlušku dlouhodobě podporují. V Praze letos mezi běžci potkáte jako traséra pro nevidomé třeba paralympijského vítěz v cyklistice Jiřího Ježka, MMA zápasníky Davida Kozmu, Tomáše Fialu, Filipa Macka, Pavla Simandla a Jana Malacha. Na pódiu v rámci doprovodného programu vystoupí fotbalový klub AC Sparta Praha, vrcholový nevidomý sportovec Marek Moflár či herečky z nového českého filmu Ženy v Běhu Zlata Adamovská a Veronika Khek Kubařová. 

Atmosféru v hlavním městě ještě utuží kapela Pekař, která k příležitosti běhů složila pro Světlušku speciální píseň. „Jde o příběh dvou lidi, ve kterém jeden z nich bilancuje nad tím, jak jiný život žil se zrakem a bez něj. Proto také zní v refrénu písně “ruku mi dej a světlem mým pak buď.“ Sama píseň vznikla v kuse během krátké chvíle, před kterou byla ale nutná psychická příprava,“ doplňuje frontman kapely Pekař Petr Štolba. Doprovodný program ale nebude chybět ani v dalších městech.

Registrace na Noční běhy pro Světlušku probíhají na www.behprosvetlusku.cz ve spolupráci s ČSOB Na zdraví. Běžci si mohou vybrat vždy z kratšího nebo delšího okruhu. Kdo nechce běžet, může si trasu klidně jen projít. Vítáni jsou zájemci všech věkových kategorií, prvních několik tisíc zaregistrovaných obdrží spolu se vstupenkou startovní balíček se sportovním vakem na záda, čelovkou, běžeckou termofólií a slevovým kupónem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat