16. ledna 2010 15:59 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Potápěči si zahráli fotbal na odvrácené straně ledu

Podvodní fotbalisté | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podvodní fotbalisté | foto: ČTK

JESENNÝ Netradiční fotbalový zápas se odehrál v Jesenném na Semilsku. Utkala se v něm dvě družstva potápěčů a za míčem se "hráči honili" pod zamrzlou vodní hladinou. Turnaj v podvodním fotbalu uspořádali členové tamní potápěčské základy. Konal se letos už potřetí a podle Michala Černého využili organizátoři především příznivého chladného počasí, aby akci nemuseli jako v minulosti kvůli teplu zrušit.

Fotbalový zápas pod zamrzlou vodní hladinou vypadá tak, že se potápěči potopí a "chodí po odvrácené straně ledu." Na povrchu zamrzlé vodní plochy si připraví hřiště, branky tvoří asi dvě metrové díry vyříznuté v ledu. Vzdálené od sebe jsou asi pět metrů. Ke hře slouží klasický vzduchem nafouknutý fotbalový míč, který se díky vztlaku drží těsně pod ledem, a hráči se ho snaží dostat do "branky" soupeřů.

Podvodní fotbalisté

Pro potápěče je takový pohyb pod ledem údajně dost nezvyklý, míč se prý většinou snaží držet mezi nohama a pohybují se spíše přískoky. Aby se na protější straně ledu mohli postavit, využívají zátěž a regulátor vztlaku.

V nádrži dnes nebyla ani tak dobrá viditelnost, jak potápěči doufali, údajně od jedné branky k druhé vůbec neviděli. Orientovali se proto pomocí kompasu. "Přesto se občas někdo nevyhne tomu, že si dá vlastní gól," připustil Černý.

Dnes se utkala jen dvě družstva a během dvou pětiminutových poločasů si hráči vzájemně nastříleli devět gólů. Míč podle Černého vždy vylétne asi metr do vzduchu, což prý kvitují diváci, kteří se na nezvyklé utkání chodí dívat. Zima dnes potápěčům údajně příliš nevadila, přestože voda měla asi tři až čtyři stupně Celsia. Potápěči jsou totiž oblečeni do takzvaného suchého obleku, který je od chladu izoluje.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!