7. května 2016 6:50 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Při maratonu v Praze se sní bezmála pět tun banánů

Banány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banány | foto: Shutterstock

Při nedělním maratonu v Praze se sní bezmála pět tun banánů a asi 2,8 tuny pomerančů, uvedli v tiskové zprávě pořadatelé. Dohromady se vypije téměř 600 hektolitrů vody a iontového nápoje, odhadují. Zejména pitný režim bude pro účastníky 22. ročníku Volkswagen Maratonu Praha důležitý, očekává se totiž slunečné a teplé počasí.

Kapacita hlavního závodu je 10.600 lidí. Vyprodána byla 69 dní po spuštění registrací loni v září. Vedle maratonců bude na startu také 620 čtyřčlenných štafetových týmů, které se o vzdálenost 42 kilometrů a 195 metrů podělí. Bude mezi nimi také osm netradičních štafet Yellow Ribbon Run označených žlutou stužkou, které upozorňují na problém zaměstnanosti lidí po výkonu trestu. Společně v nich poběží vězni, bývalí odsouzení, příslušníci vězeňské služby, zástupce kanceláře ombudsmanky a ředitelé velkých firem.

Pětatřicet hudebních skupin rozmístěných po trati bude hrát do kroku běžcům 93 národností. Nejvíce zahraničních účastníků přijede ze Slovenska, Číny a Francie. Počet čínských účastníků se zvýšil z loňských 152 na takřka čtyři stovky.

Tři čtvrtiny běžců jsou muži, průměrně jim je 40,4 roku a pražský maraton zvládají za tři hodiny, 49 minut a šest sekund. Průměrný věk žen na maratonu je 37,2 roku. Něžné pohlaví pražský maraton průměrně běží v čase 4:17:27. Maratonská účastnická medaile bude dárkem pro 29 běžců a deset běžkyň, kteří slaví narozeniny právě v den závodu 8. května. Nejstarším účastníkem bude jednaosmdesátiletý Zdeněk Kerner. V ženské části startovního pole bude nejstarší Němka Renate Werzová.

Vedle maratonu jsou na programu i doprovodné nesoutěžní akce, kterých se zúčastní dalších více než pět tisíc lidí. 4700 z nich by se mělo postavit na start rodinného minimaratonu, který měří 2,5 kilometru.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz