Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Přijďte si zasportovat s hendikepovanými. Soudcovat budou Martin Šonka či Imrich Bugár

Akrobatický pilot Martin Šonka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akrobatický pilot Martin Šonka. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

PRAHA Spolek Fotografiemi pro radost pořádá již 4. ročník projektu podporující aktivity osob s mentálním a kombinovaným postižením. A poprvé je jeho součástí velký sportovní den. Ten se koná v neděli 15. září v Praze-Bráníků a bude přístupný široké veřejnosti.

Všechno začne úderem jedenácté hodiny. V areálu Hamr sport v Praze-Braníku a přilehlých loukách u Vltavy se v neděli 15. září sejdou nejen hendikepovaní, ale také jejich patroni. Šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová či slavný fotograf Robert Vano. Roli sportovních rozhodčích převezme mimo jiné loňský vítěz letecké soutěže Red Bull Air Race Martin Šonka nebo slavný atlet Imrich Bugár. Všichni návštěvníci budou mít šanci poměřit síly ve sportovních disciplínách a také je čeká zajímavý doprovodný program.

Jeho součástí je i trh chráněných dílen a workshopy. Český červený kříž umožní všem si vyzkoušet první pomoc, Pestrá o.p.s. předvede výcvik asistenčních psů a canisterapii, Kynologický klub Zvoleněves u Otroka ukáže výcvik služebních psů. Na závěr pořadatelé připravili afterparty s živou hudbou.

Sportovní den vzešel z projektu, jehož cílem je nechat nahlédnout do světa lidí s mentálním a kombinovaným postižením. Prostředkem jsou fotografie. A snímky, které osoby s postižením vytvořily, jsou překvapivě barevné - stejně jako jejich svět.

„Myšlenka podpory integrace osob s mentálním postižením do běžného života cestou jejich fotografií, schopností nebo dovedností se zrodila v roce 2015. Za čtyři roky projektu se zapojuje čím dál víc lidí. V letošním roce spolupracujeme už s jednadvaceti organizacemi, které pečují o více než 4000 osob s hendikepem,“ vysvětluje Marta Kopecká ze spolku Fotografiemi pro radost.

V projektu jsou malí autisté z mateřské školy, děti i dospělé osoby s mentálním či kombinovaným postižením ze spolků, stacionářů nebo ústavů, a to od Tábora přes Prahu, Vysočinu, sever a východ Čech, kolem jižní Moravy až po Moravskoslezský kraj. Z loňských fotografických workshopů se dokonce zrodili první fotografové s mentálním hendikepem, kteří se letos přidali k Paralympijské výzvě Sazka Olympijského víceboje, a to v roli dokumentaristů.

„Dělá nám radost, že náš projekt má smysl, protože naši parťáci s hendikepem mají možnost svými fotografiemi spojovat svět osob s postižením se světem svého okolí, zachytit život ve svých organizacích a přispět tak k podpoře integrace mezi širokou veřejnost. Proto je nám ctí, že fotografické workshopy opět povedou profesionální fotografové zvučných jmen, nositelé ocenění národních i mezinárodních - Jarmila Štuková, Roman Vondrouš a Václav Šilha,“ dodává Kopecká. Celý den tak bude k vidění výstava těch nejlepších fotografií z letošních foto workshopů.

Program sportovního dne

11:00 - 16:00: Sportovní klání nejen pro hendikepované

11:30: Ukázky výcviku asistenčních psů

14:00 - 15:30: Ukázky výcviku služebních psů

16:30: Afterparty, hrají kapely Mentallice, Poprask a Rytmy

Místo konání: Sportovní areál Hamr sport, Praha-Bráník

Vstupné: Zdarma

Plakát spolku Fotografiemi pro radost.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!