Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Příliš mnoho sportu unavuje mozek, zjistili vědci

Magazín

  5:00
ŘÍM - Příliš mnoho sportu unavuje nejen tělo, ale i mozek, a vede k tomu, že jsme více impulzivní. Sportovci, od kterých se požadují intenzivní výkony, vykazují známky mentální únavy a stávají se méně racionálními, píše italský deník Corriere della Sera.

Jak se zbavit bolesti zad? Osvědčeným lékem je pohyb foto: Shutterstock

Jak praví přísloví, všeho moc škodí. A to i když mluvíme o sportu. Ve chvíli, kdy se sportovní úsilí stává přílišným, není to znát pouze na našem fyzickém stavu, a tedy i sportovním výkonu, ale i na našem myšlení. Zkrátka i mozek se unaví a důsledky jsou překvapivé.

Francouzská studie, kterou koordinovala nemocnice Hôpital de la Salptriére spolu s pařížskou Sorbonnou, s pomocí funkční magnetické rezonance ukázala, jak v důsledku velmi intenzivní a dlouhodobé fyzické námahy vykazuje mozek pokles aktivity některých neuronových okruhů. Konkrétně to znamená, že to pocítí mozkové spoje, mozek se unaví a sníží se kognitivní schopnosti.

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání, tvrdí vědci

Vědci do své studie zahrnuli 37 profesionálních sportovců v průměrném věku 35 let. Rozděleni byli na dvě skupiny, z nichž jedna zvyšovala svůj výkon o 40 procent po dobu tří týdnů. Sportovci vyplňovali sérii testů týkajících se chování, zatímco vědci hodnotili míru jejich fyzického a kognitivního výkonu.

Co se ukázalo? Sportovci, od kterých se vyžadovalo větší fyzické úsilí, vykazovali větší známky únavy, a to jak fyzické, tak i kognitivní. Při testu, jehož cílem bylo zhodnotit, jak by se chovali v případě důležitých ekonomických rozhodnutí, se ukázalo, že ti sportovci, kteří byli po vysokém výkonu unaveni, byli rovněž impulzivnější: dávali přednost menšímu, ale okamžitému ekonomickému zisku před větším, na který by však museli poněkud počkat.

Tato impulzivnost má své vysvětlení. Při funkční magnetické rezonanci se zjistilo, že u sportovců, kteří vyvíjeli velmi intenzivní fyzickou aktivitu bez správného období odpočinku, se méně aktivovala laterální prefrontální korová oblast mozku než u těch, kteří vyvíjeli méně fyzické aktivity. A tato oblast mozku má klíčovou roli v kontrole impulzů, myšlení a udržování pozornosti. Je to klíčová oblast pokud jde o to dosáhnout nějakého cíle, ať fyzického či mentálního.

„My sportovní lékaři jsme vždy zaznamenávali, že u příliš sportujících osob klesá výkonnost a projevují se takové psychické problémy, jako je nespavost, nedostatek soustředění, neklid a změny v chuti k jídlu,“ říká docent Gianfranco Beltrami z Parmské univerzity a viceprezident Italské federace sportovních lékařů. „Vždy jsme se tázali, jak souvisí nadměrná fyzická zátěž s mentální únavou. Tento výzkum na to dává odpověď,“ dodává.

Běhání po Praze (ilustrační foto)

„Zajímavým aspektem je impulzivnost. Jsou sportovci, kteří pokračují v tréninku i tehdy, když pociťují bolest,“ říká jeden z autorů studie Mathias Postiglione. Studie ukazuje souvislost mezi fyzickým a mentálním úsilím. „Tato oblast mozku, která je aktivní při přílišném sportování, je tatáž, která je zranitelná pokud jde o přílišnou kognitivní práci,“ uvádí.

Autoři studie zdůrazňují jeden aspekt, který z výzkumu vyplynul, a to že naše priority se mohou měnit podle úrovně únavy mozku. Když činíme závažná rozhodnutí v ekonomice, právu, politice či zdravotnictví, je důležité kontrolovat úroveň únavy, protože chybná rozhodnutí v těchto oblastech mohou způsobit škodu nejen tomu, kdo je činí.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat