Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Případ žirafího Maria není ojedinělý. Zvířata utrácejí i české zoo

Lidé v kodaňské zoo přihlíží usmrcení žirafího samce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v kodaňské zoo přihlíží usmrcení žirafího samce. | foto: Reuters

PRAHA Zabití žirafího samce Maria v kodaňské zoo vyvolalo bouřlivé emoce, a zřejmě také proto o usmrcování zvířat české zoologické zahrady raději mlčí. Utracení i zdravých jedinců je přitom běžnou součástí jejich provozu. Smutný osud čeká v České republice nejčastěji kopytníky. Jako potrava pro ostatní zvířata však končí nejen antilopy, ale například i prasata.

Utracení žirafího smace Maria

Usmrcení žirafího samce Maria vyvolalo vlnu nesouhlasu a ředitelovi kodaňské zoologické zahrady, která zvíře utratila, vyhrožovali lidé smrtí. (Více čtěte ZDE.) Mario byl totiž zabit, protože měl špatný genofond, se kterým se nehodil pro další chov. Vedení kodaňské zoo svůj krok vysvětlilo tím, že se tak stalo v rámci snahy Evropské asociace zoologických zahrad bránit příbuzenskému křížení zvířat. Zvíře tak neposkytla ostatním zoo, jak se to běžně dělá. Kritika však na hlavu ředitele padala hlavně kvůli tomu, že zabití žirafy přihlíželi i děti. Mario byl zabit plynovou pistolí a jeho maso pak sežrali lvi.

Zoologické zahrady jsou pro zvířata nepřirozeným prostředím, kde nemají predátory a zoo musí často přizpůsobovat počet kusů zvěře výběhům s omezenou kapacitou. Přesto se však stává, že některého druhu mají zoologické zahrady nadbytek. Pokud se je nepodaří udat ostatním zahradám, jsou zvířata utracena a nabídnuta jako potrava šelmám.

"V naší zahradě se jedná zejména o některé druhy afrických antilop jako například vodušek. Samců se rodí zhruba polovička a zoo potřebuje na padesát samic jen jednoho," popisuje problémy ZOO ve Dvoře Králové její mluvčí Jana Myslivečková. Podle jejích slov přebytečné kusy, které neumístí do přilehlé safari, se nejprve pokouší nabídnout jiným zoologickým zahradám, poté teprve přistupuje k utracení. 

V pražské zoologické zahradě jsou kromě kopytníků nejčastěji utrácena prasata pekari, kterých má zahrada nadbytek. V ostatních bývají problémy i se zebrami a koňmi Převalského. Žirafy v žádné české zoologické zahrady utráceny nejsou.

Dostat se k přesným číslům je velice problematické, zoologické zahrady je zveřejňovat nechtějí. "Žádná čísla vám nedám," řekl serveru Lidovky.cz ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Pražská zoo, zřizovaná hlavním městem, si sice vede statistiky úhynů, považuje ale zájem médií o problematiku utrácení zvířat za bulvární.

Ve Dvoře Králové byli o něco sdílnější. "Mohu vás ubezpečit, že se jedná o jednotky kusů ročně," uvedla mluvčí největší české zoologické zahrady Myslivečková.

ČTĚTE TAKÉ

Zásadní rozdíl je však ve způsobu utracení zvířat. Zatímco kodaňská zoo udělala z pitvy žirafího samce show, které přihlíželo mnoho lidí, mezi nimi i děti, české zoo z etických důvodů pitvy před zraky diváků neprovádějí. "Nic takového neděláme a jsme v tomto ohledu jasně proti," tlumočila stanovisko královédvorské zoo mluvči.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!