Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Přišla únava i zklamání. Na začátku pandemie byl home-office vítaný, časem se ale ukázaly jeho nevýhody

Home office (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Paříž - V době karantény kvůli pandemii covidu-19 objevili Francouzi výhody práce na dálku. Postupně se však situace měnila. Izolace, neustálé připojení k internetu či nevhodné řízení - bylo mnoho důvodů, proč někteří zaměstnanci pracující z domova nesli svou situaci s nelibostí, píše nyní francouzský deník Le Figaro.
  5:00

Po prvním šoku, kdy byla práce z domova doslova vnucena pěti milionům zaměstnanců, přišla fáze nadšení. Ukázaly se plusy celodenní efektivity bez pauz na kafíčko s kolegy, byl konec s dojížděním do práce.

Home office snížil podle průzkumu riziko šíření koronaviru. Pomoct by mohl při případné druhé vlně covid-19

Existovala možnost jít si v pracovní den zaběhat či jinak zacvičit a lidé měli radost z toho, že je mohou trávit více času s rodinou, že mohou pustit pračku za bílého dne nebo se celé hodiny věnovat vaření. Francouzi prostě na jaře objevili výhody práce z domova.

Pak se ale situace začala postupně měnit. Doba izolace skončila a život se pomalu začíná ubírat svým obvyklým během. Lidé pracující z domova zároveň začali pociťovat únavu a zklamání. Silněji ale také vnímali nedostatky v řízení, své šéfy, kteří byli buď příliš přítomní, nebo zase příliš nepřítomní, chybějící soutěživost v týmu, konflikty vyplývající z chybějícího osobního kontaktu, zbytečné videokonference či absenci neverbální komunikace, setření hranic mezi profesionálním a soukromým životem.

A to nepočítáme péči o děti, které nechodily do školy. Jak týdny míjely, omezovala se i sportovní aktivita. Ženy mnohdy zjistily, že rozdělení domácích prací dál zůstává jen málo vyrovnané. A každodenně se stále zřetelněji rýsovala hospodářská krize.

Výsada „bílých límečků“

Z domova pracuje pravidelně sedm procent Francouzů. To je více než třeba v Německu či v Itálii. Francouzský premiér Édouard Philippe 28. května prohlásil, že práci z domova je vždy třeba dávat přednost. Je to však způsob práce, kde si zaměstnanci nejsou rovni, protože je obvykle vyhrazena především pro terciární sektor a takzvané „bílé límečky“, tedy nikoliv pro manuálně pracující.

A co si Francouzi přejí? Podle průzkumu institutu OpinionWay z 19. května si 40 procent zaměstnanců, kteří okusili v době karantény práci z domova, přeje v této zkušenosti dále pokračovat.

ZVĚŘINA: Domácí tele. Home office může být sociálně-pracovní pastí

Práce z domova Sophii umožnila získat autonomii a uniknout nepříjemnému ovzduší na pracovišti. „Mohla jsem se také více věnovat dětem. Byl to však danajský dar, neboť bylo zapotřebí práci a péči o děti a domácnost spojit,“ říká Sophie, která pracuje v cestovní agentuře. „Kdybych pracovala na 100 procent, jako první týden karantény, nebylo by to možné vydržet,“ dodává.

Při videokonferencích prý její kolegové kritizovali „nedostatečné sdílení a chybějící soutěživost“. Podle nedávné ankety se jich však 80 procent vyslovilo pro pokračování práce z domova. „Před covidem byl podnik zdrženlivý pokud jde o práci z domova. Pak si uvědomil, že věci fungují dobře. Uvažují teď o tom, že dva dny v týdnu budeme pracovat z domova,“ říká Sophie.

Krize s covidem-19 vše urychlila. Umožní, aby z domova pracovalo více lidí? U velkých internetových společenských sítí, jako je Facebook, o tom není pochyb. Ředitel Facebooku Mark Zuckerberg 21. května prohlásil, že do pěti až deseti let bude moci polovina jeho zaměstnanců pracovat z domova.

V diskusi kolem práce z domova však psychologové, lékaři a odbory poukazují na rizika, počínaje bolestmi svalů a páteře přes pocit izolace až po to, že zaměstnanci stráví u počítače daleko více času než je jejich pracovní doba.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat