Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Prohibice na oběžné dráze končí

Magazín

  9:59
MOSKVA - Na dřívější ruské vesmírné stanici Mir byla umírněná spotřeba alkoholu tolerována.

mezinárodní kosmická stanice ISS foto: NASA

Již pět let platí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) kroužící kolem Země oficiální zákaz veškerého alkoholu. Na Silvestra si posádka připíjela čajem a také ruské pravoslavné Vánoce slavila jen nealkoholickými nápoji.

Proti psychické zátěži
Již delší dobu ale roste tlak na ruskou vesmírnou agenturu a na americkou NASA, aby posádkám ve vesmíru aspoň trochu alkoholu povolily, napsala agentura DPA. Odborníci sice nechtějí dát kosmonautům absolutní volnost se opíjet podle libosti, ale uznávají, že práce ve vesmíru je velmi tvrdá a omezená dávka alkoholického nápoje může přispět k jejich uvolnění a tím i ke zdraví.

"Posádky tráví na oběžné dráze až půl roku a vykonávají přitom těžkou práci. Zejména to platí o výstupech do volného prostoru, kde za pár hodin ztratí několik kilogramů tělesné váhy," řekl ruský lékařský odborník. "Řada z nás vychází z toho, že malá dávka alkoholu přispěje k relaxaci posádky," dodal.

Také ruský kosmonaut Saližan Šaripov se loni na jaře, když se vrátil ze své mise na ISS, vyslovil v tom smyslu, že sklenka vína či koňaku denně by posádce rozhodně neuškodila, spíše naopak. "Dát si jen tolik, aby to zlepšilo naši práci a abychom se snadněji vyrovnávali s psychickou zátěží," zdůraznil.

Koňak pro případ nouze
Na dřívější ruské vesmírné stanici Mir byla umírněná spotřeba alkoholu tolerována. Přehlíželo se, když příležitostně někdo na palubu propašoval láhev brandy. Kosmonaut Alexander Poleščuk vzpomínal dokonce na to, jak s údivem objevil za obložením láhev od koňaku, kterou tam nechala předchozí posádka. Ruská televize dokonce ukazovala, jak si kosmonauti na oběžné dráze dopřávají doušek alkoholu pomocí injekční stříkačky. Ve stavu beztíže je totiž nemožné pít ze sklenky jako na zemi.

V roce 2001 to však skončilo: Mir byl pro zastaralost odstaven z provozu, později shořel v atmosféře. Na ISS platil zákaz alkoholu od roku 2000, kdy k němu startovala první americko-ruská posádka. Nová pravidla si vynutila právě skutečnost, že zde musely spolu žít kosmonauti z USA, Evropy a Ruska.

Jak přísně ale byl zákaz dodržován, jasné není. Americká NASA sice trvala na absolutní abstinenci posádek, na druhé straně ale Rusové občas přiznávali, že členové posádek pašovali alkohol na palubu ve svých osobních zavazadlech.

Průlomové pralinky
Zmíněný lékařský odborník naznačil, že již před koncem roku byl učiněn opatrný krok ke zmírnění zákazu alkoholu na ISS. Zásobovací loď přivezla nynější posádce tvořené Williamem McArthurem a Valerijem Tokarevem pralinky naplněné alkoholem. Podle názoru odborníků by méně přísná pravidla poskytla posádkám více možností k uvolnění, když se zabývají údržbou stanice nebo experimenty. Dosud mohly posádky k relaxaci využívat pouze DVD, e-maily nebo tělocvičná zařízení.

A i když se nyní Rusové otevřeně zasazují o nová pravidla pro alkohol, bude to ještě nějakou dobu trvat, než si posádky budou moci připít ke svému nejoblíbenějšímu úsloví: "Na bezpečné přistání!"
Autor: