Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

První homosexuální ano

Magazín

  11:06
LOS ANGELES - Od včerejšího odpoledne mohou v Kalifornii tamní úředníci vydávat povolení k sňatku homosexuálním párům. Od dnešního rána se pak mohou konat svatby. Sňatky homosexuálů umožnilo rozhodnutí kalifornského nejvyššího soudu, který před měsícem konstatoval, že bránit lidem stejného pohlaví v uzavření manželství je protiústavní.

Lesby. foto: ČTK

Předpokládá se, že se kvůli tomuto kroku zvýší příjmy z turistiky o stovky milionů dolarů. Uzavřít sňatek přijede podle odhadů až 67 000 párů z různých koutů Spojených států. Proti Massachusetts, kde jsou tyto sňatky povolené už čtyři roky, nepožaduje Kalifornie, aby měli snoubenci na jejím území trvalý pobyt.

Mezi prvními, kteří si řeknou své ano, jsou Robin Tylerová a Diane Olsonová, jejichž námitky vedly k výše zmíněnému uzákonění homosexuálních sňatků. Tylerová a Olsonová, které spolu žijí již patnáct let, se vezmou za přítomnosti losangeleského starosty Antonia Villaraigosa na schodech soudního dvora v Beverly Hills. „Chtěly jsme mít obřad přímo před soudním dvorem, protože právě tam jsme byly tolikrát odmítnuty,“ řekla Tylerová agentuře AFP. „Bylo by pěkné tam stát a být tam oddány. Pak si můžeme s úsměvem říct – zvítězily jsme,“ dodala Tylerová.

Analytici tvrdí, že kvůli povolení sňatků lidí stejného pohlaví dojde k posílení ekonomiky a vytvoření mnoha nových pracovních příležitostí. V oboru svatebních služeb by to mohlo být až 2200 míst.
Studie kalifornské univerzity odhaduje, že svatby gayů a lesbiček vynesou Kalifornii během tří let 64 milionů dolarů na daních a devět milionů na poplatcích za svatební povolení. Studie také předpokládá, že své ano si řekne polovina ze 102 tisíc kalifornských homosexuálních dvojic, které už nyní žijí v partnerském vztahu. 

Palm Springs spolu se San Franciskem a West Hollywoodem v aglomeraci Los Angeles patří k městům, která mají nejpočetnější homosexuální komunitou v celých Spojených státech.

Autoři:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...