17. června 2008 11:06 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

První homosexuální ano

Robin Tylerová a Diana Olsonová jsou prvním homosexuálním párem, který uzavřel sňatek v Kalifornii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robin Tylerová a Diana Olsonová jsou prvním homosexuálním párem, který uzavřel sňatek v Kalifornii. | foto: ČTK

LOS ANGELES Od včerejšího odpoledne mohou v Kalifornii tamní úředníci vydávat povolení k sňatku homosexuálním párům. Od dnešního rána se pak mohou konat svatby. Sňatky homosexuálů umožnilo rozhodnutí kalifornského nejvyššího soudu, který před měsícem konstatoval, že bránit lidem stejného pohlaví v uzavření manželství je protiústavní.

Předpokládá se, že se kvůli tomuto kroku zvýší příjmy z turistiky o stovky milionů dolarů. Uzavřít sňatek přijede podle odhadů až 67 000 párů z různých koutů Spojených států. Proti Massachusetts, kde jsou tyto sňatky povolené už čtyři roky, nepožaduje Kalifornie, aby měli snoubenci na jejím území trvalý pobyt.

Mezi prvními, kteří si řeknou své ano, jsou Robin Tylerová a Diane Olsonová, jejichž námitky vedly k výše zmíněnému uzákonění homosexuálních sňatků. Tylerová a Olsonová, které spolu žijí již patnáct let, se vezmou za přítomnosti losangeleského starosty Antonia Villaraigosa na schodech soudního dvora v Beverly Hills. „Chtěly jsme mít obřad přímo před soudním dvorem, protože právě tam jsme byly tolikrát odmítnuty,“ řekla Tylerová agentuře AFP. „Bylo by pěkné tam stát a být tam oddány. Pak si můžeme s úsměvem říct – zvítězily jsme,“ dodala Tylerová.

Analytici tvrdí, že kvůli povolení sňatků lidí stejného pohlaví dojde k posílení ekonomiky a vytvoření mnoha nových pracovních příležitostí. V oboru svatebních služeb by to mohlo být až 2200 míst.
Studie kalifornské univerzity odhaduje, že svatby gayů a lesbiček vynesou Kalifornii během tří let 64 milionů dolarů na daních a devět milionů na poplatcích za svatební povolení. Studie také předpokládá, že své ano si řekne polovina ze 102 tisíc kalifornských homosexuálních dvojic, které už nyní žijí v partnerském vztahu. 

Palm Springs spolu se San Franciskem a West Hollywoodem v aglomeraci Los Angeles patří k městům, která mají nejpočetnější homosexuální komunitou v celých Spojených státech.

lk, afp, čtk, Kateřina Šafaříková

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.