Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

První homosexuální ano

Robin Tylerová a Diana Olsonová jsou prvním homosexuálním párem, který uzavřel sňatek v Kalifornii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robin Tylerová a Diana Olsonová jsou prvním homosexuálním párem, který uzavřel sňatek v Kalifornii. | foto: ČTK

LOS ANGELES Od včerejšího odpoledne mohou v Kalifornii tamní úředníci vydávat povolení k sňatku homosexuálním párům. Od dnešního rána se pak mohou konat svatby. Sňatky homosexuálů umožnilo rozhodnutí kalifornského nejvyššího soudu, který před měsícem konstatoval, že bránit lidem stejného pohlaví v uzavření manželství je protiústavní.

Předpokládá se, že se kvůli tomuto kroku zvýší příjmy z turistiky o stovky milionů dolarů. Uzavřít sňatek přijede podle odhadů až 67 000 párů z různých koutů Spojených států. Proti Massachusetts, kde jsou tyto sňatky povolené už čtyři roky, nepožaduje Kalifornie, aby měli snoubenci na jejím území trvalý pobyt.

Mezi prvními, kteří si řeknou své ano, jsou Robin Tylerová a Diane Olsonová, jejichž námitky vedly k výše zmíněnému uzákonění homosexuálních sňatků. Tylerová a Olsonová, které spolu žijí již patnáct let, se vezmou za přítomnosti losangeleského starosty Antonia Villaraigosa na schodech soudního dvora v Beverly Hills. „Chtěly jsme mít obřad přímo před soudním dvorem, protože právě tam jsme byly tolikrát odmítnuty,“ řekla Tylerová agentuře AFP. „Bylo by pěkné tam stát a být tam oddány. Pak si můžeme s úsměvem říct – zvítězily jsme,“ dodala Tylerová.

Analytici tvrdí, že kvůli povolení sňatků lidí stejného pohlaví dojde k posílení ekonomiky a vytvoření mnoha nových pracovních příležitostí. V oboru svatebních služeb by to mohlo být až 2200 míst.
Studie kalifornské univerzity odhaduje, že svatby gayů a lesbiček vynesou Kalifornii během tří let 64 milionů dolarů na daních a devět milionů na poplatcích za svatební povolení. Studie také předpokládá, že své ano si řekne polovina ze 102 tisíc kalifornských homosexuálních dvojic, které už nyní žijí v partnerském vztahu. 

Palm Springs spolu se San Franciskem a West Hollywoodem v aglomeraci Los Angeles patří k městům, která mají nejpočetnější homosexuální komunitou v celých Spojených státech.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!