Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Léčba pro homosexuály

Magazín

  10:15
LONDÝN - Homosexuálům, kteří se se svou orientací stále potýkají, někteří terapeuti nabízejí možnost léčby. Podle nich existují zaručené metody, které pocity přitažlivosti ke stejnému pohlaví dokážou znatelně snížit.
Homosexuálové - ilustrační foto.

Homosexuálové - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Znalci z oboru psychického zdraví se shodli na tom, že dokážou redukovat gay nebo lesbické pocity. „Pacient“ o to ale musí sám požádat. Britský zpravodajský server BBC informoval, že do průzkumu, který uveřejnil odborný časopis BMC Psychiatrie, se zapojilo celkem 1400 odborníků. Autor celého projektu k tomu řekl, že k tomu přistupovali „s těmi nejlepšími úmysly“.

Z výsledků studie vyplynulo, že jen čtyři procenta lékařů by se pokusila o úplnou změnu sexuální orientace u svého pacienta. Když poté byli dotázáni, jestli by dokázali omezit homosexuální pocity, celých sedmnáct procent, tedy zhruba každý šestý lékař, se vyjádřilo, že ano.

Ta „správná“ terapie
„Odborníci jsou samozřejmě povinni pomoci svým klientům, kteří je vyhledali. Zároveň by k tomu ale měli použít terapie založené na důkazech, které zkoumají jejich stav a přizpůsobují se individuální situaci každého,“ řekl profesor Michael King z londýnské University College.

Poukazuje tak především na to, že snaha změnit lidskou sexuální orientaci může způsobit nesmírné škody. „Jak jsme zjistili, je velmi znepokojující, že značná část lidí toto ignoruje. A to i přesto, že má jinak čisté úmysly,“ dodal King.

Podle Royal College of Psychiatrists mají všichni homosexuálové „právo být chráněni před terapiemi, které by je mohly zničit, a to zejména před takovými, jež se snaží o změnu jejich sexuální orientace“.

Také ve Spojených státech mnozí diskutují o „formování“ homosexuality. V této souvislosti vyzvala Americká psychiatrická asociace (APA) všechny „morální odborníky, aby upustili od snahy měnit sexuální orientaci jednotlivců“.

Právo na léčbu
Nicméně existují organizace, které propagují jak právo každého podstoupit individuální léčbu, tak i právo profesionálů tento způsob pomoci vůbec nabízet. Ve svých kampaních poukazují na práci psychiatra Roberta Spitzera, který se snažil o odstranění homosexuality ze seznamu mentálních nemocí, jejž vydala APA. V kontroverzní studii z roku 2001 ale také naznačil, že léčba by mohla vést právě až ke zmíněné změně orientace pacienta. 

Nyní se výzkumní pracovníci z Velké Británie snaží pomocí spuštění internetových stránek shromáždit příběhy lidí z celého světa, které se týkají terapií snažících se homosexuály léčit. Doufají, že naleznou různé příběhy ze zemí, jako je Indie, Jižní Amerika anebo Čína. Zde se totiž o výskytu podobných praktik ví jen velice málo.
 Podle Dereka Munna ze skupiny Stonewall propagující práva homosexuálů jsou výsledky tohoto výzkumu „vítaným připomenutím toho, že to, co gayové a lesbičky potřebují, je stejné zacházení od společnosti jako všichni ostatní, a ne omylné léčby zdravotníků“.

Autoři: