Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Psí jóga se jmenuje doga. Zmírní agresivitu

Psí jóga - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psí jóga - ilustrační foto |

Když necháte cvičit jógu psa, říká se tomu doga (psí jóga, od anglického dog (pes). Psí jóga se nedá srovnávat s aportováním nebo běháním na pláži a experti tvrdí, že cvičení jógy s vaším mazlíčkem může zmírnit jeho i vaši agresivitu.

"Vnímám to jako partnerskou jógu," říká Suzi Teitelmanová, instruktorka z Floridy, která pořádá kurzy jógy pro muže, ženy i psy od roku 2002. "Je to moje celoživotní vášeň," tvrdí. Teitelmanová se začala věnovat psí józe, protože její pes rád sledoval, když sama cvičila. "Když se cítíte dobře, cítí se dobře i oni. Chtějí pak být ve vaší blízkosti," říká.Následovaly hodiny jógy, cvičení na DVD a výukové manuály. Teitelmanová učila psí jógu údajně již přes sto lidí z celého světa, i z Číny či Japonska.

Disko jóga, dětská jóga, plážová jóga, jóga spojená s jízdou na kole, to vše jsou módní obměny cvičení, která spojuje pozdrav slunci a nyní na ně lze narazit ve fitness centrech. Všechna jsou založena na cvičení praktikovaném již pět tisíciletí a se základem v koordinaci pohybu a dýchání.

Protažení se psem
Teitelmanová trvá na tom, že vyučuje tradiční jógu, i když jde i o psy. "Zpíváme spolu, abychom cítili vibrace, potom se začínáme pohybovat v otočkách a postaveních." Následují tradiční pózy válečníka či střechy a na břiše nebo v pase lze mít k posílení účinku malého psa.

"Člověk může použít psa pro větší protažení, a pes tomu napomůže," říká. "Pokud máte na ruce psa, pomáhá to větší rovnováze a síle," tvrdí.

Teitelmanová věří, že cvičení je stejně prospěšné pro člověka i psa. "Hýbete jejich tělem. Dotýkáte se jich, cítí lásku," vysvětluje. "Každý občas potřebuje viset hlavou dolů," tvrdí.

Psi nejsou vyčerpaní
Veterinářka Robin Brennenová z New Yorku byla vůči psí józe skeptická dokud jednu hodinu nenavštívila. "Byla jsem svědkem změny v chování zvířat během hodiny. Na začátku to bylo devět štěkajících psů, na konci všichni spali," popisovala Brennenová. Ve srovnání s joggingem nebo běháním není jóga pro psy vyčerpávající.

"Je to prvotřídní jóga a s tímhle velkým psem před vámi je těžké zaujímat pozice," říká. "Je to neustálé přerušování." Ale psí jóga nepředpokládá, že budou psi cvičit jógu, majitelé psů by hlavně měli se svými čtyřnohými přáteli spolupracovat."Skutečně to zdůrazňuje spojení člověka a zvířete," vysvětluje Brennenová.


Psychické účinky? Veterinářka pochybuje
Pochybuje však o psychické části cvičení. "Je těžké přenášet psychické účinky, které má jóga na člověka, i na psy. Je těžké odhadnout, jak na ně působí," tvrdí.

Křišťálová lupa 2011


Podle Teitelmanové je možné cvičit jógu i s jinými zvířaty. "Určitě by to mohlo fungovat s kočkami, možná i ptáky." O tom však Brennenová pochybuje.

"Kočky? To by se muselo cvičení výrazně přizpůsobit. Kočky potřebují mít tlapky na zemi. Navíc připočtěte faktor škrábání a drápání," varuje veterinářka.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Vyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč
Vyhrajte jednu z 5 stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park v hodnotě 2 599 Kč

Připravili jsme si pro vás 5 krásných velkých stavebnic LEGO® DUPLO® Zábavní park. Stačí odpovědět na jednoduchou otázku a jedna ze stavebnic může...