Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rizikové povolání? Donáška pizzy v Bagdádu

Donáška pizzy – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donáška pizzy – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

„Nauč se řídit,“ křičí řidič ze svého auta. Hasan Chudjár ale v dopravní zácpě prokličkuje na své motorce mezi auty a jede dál. Naštvaní řidiči jsou totiž tou nejmenší starostí, když se živíte jako poslíček v Bagdádu.

Ve snaze rychle doručit pizzu a sendviče s masovou náplní šavarma k netrpělivě čekajícím zákazníkům se musí dvaadvacetiletý Chudjár potýkat v irácké metropoli s nesčetnými kontrolami. Riskuje při tom, že bude v nesprávnou dobu na nesprávném místě, ve městě, kde jsou výbuchy aut naložených trhavinou a sebevražedné útoky téměř na denním pořádku.

„Na cestě k zákazníkovi čelíme tolika problémům,“ říká Chudjár. Musí se proplétat úzkými uličkami, aby se vyhnul ulici, kde právě vybuchla bomba. Na každém kontrolním stanovišti ho policisté nebo vojáci zastavují a prohledávají motorku i box na přepravu jídla. Často mu řeknou, aby se otočil, nebo ho rovnou zatknou.

ČTĚTE TAKÉ:

Motorky, které atentátníci v minulosti mnohokrát použili ke spáchání útoku, mají zakázáno jezdit přes mosty a přibližovat se k vládním budovám. Nesmí vyjíždět ani o velkých svátcích. Úřady tak chtějí zabránit bombovým útokům na posvátná místa. Jak poznamenává agentura AP, bezpečnostní opatření jsou obzvlášť přísná v posledních měsících, respektive poté, co Islámský stát obsadil téměř třetinu země.

Chudjárův příběh je pro Irák typický. Pracovat je nutné, aby mohl finančně podporovat svou rodinu a to i tváří v tváří násilí, které se však už stalo určitou součástí jeho života.

Jeho pracovní dny nejsou nikdy lehké. Ráno opouští svůj dům v bagdádské čtvrti Aš-Šaab, taxíkem projíždí město až k restauraci Sádž ar-Ríf, kde pracuje. Pak usedá na motorku, aby rozvezl objednávky.

Donáška jídla až do domu se v Bagdádu stala dost populární, protože spousta lidí se obává vycházet a jíst venku v restauracích. Právě cukrárny, kavárny a restaurace jsou totiž častým terčem bombových útoků.

Dostatek zákazníků

Na nedostatek zákazníků si ale restaurace v sedmimilionovém Bagdádu stěžovat nemohou, a tak se roznášková služba dost rozšířila. Dlouho oblíbené tradiční arabské restaurace nyní soutěží o zákazníky s pobočkami zahraničních řetězců se jmény jako je Florida Fried Chicken, Mr. Potato, Pizza Boat nebo Burger Friends.

Práce poslíčka se stala pro mladé muže s malými vyhlídkami často jedinou možností. Chudjárovi rodiče zemřeli, když byl ještě mladý. Žije se svou jedinou sestrou, jejím manželem a dětmi. Do rodinného rozpočtu přispívá svým týdenním platem 125 000 dinárů, což je asi 2400 korun. Jeho sestra Núr se prý o jeho život bojí, kdykoli Hasan vyjde z domu. A dodává: „Modlíme se k Bohu všemohoucímu, aby ho ochránil.“

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....