Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Místo placení nájemného tráví studenti čas s důchodci

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

DEVENTER „Dobrý den, Jurriëne, ráda tě vidím,“ říká dvaadevadesátiletá Johanna a vítá dvacetiletého mladíka. Jurriën není její vnuk, je to jen její soused z domova důchodců, píše agentura AFP.

Jurriën je jedním ze šesti studentů, kteří si zvolili bydlení v tomto domově důchodců v Deventeru na východě Nizozemska. Studenti a penzisté tu společně žijí díky unikátnímu projektu. Studenti neplatí nájemné, ale po třicet hodin měsíčně se každý z nich věnuje 160 důchodcům. Dělají pro ně to, na co nemá ošetřující personál vždy čas.

„Navštěvují seniory, aby si s nimi popovídali, hrají s nimi společenské hry, doprovázejí je na nákupy nebo nakupují pro ty, kdo již sami nemohou,“ vysvětluje Arjen Meihuizen, který aktivity v domově koordinuje.

Zatímco domovy důchodců v mnoha evropských zemích nemají dost míst, aby mohly reagovat na stárnutí obyvatelstva, v Nizozemsku tato zařízení naopak nejsou plně obsazená, protože vláda v rámci úsporných opatření zpřísnila podmínky potřebné k přijetí do domova důchodců.

PSALI JSME:

Některé domovy tak mají vyšší náklady a jednou z možností, jak je vyrovnat, je pronájem pokojů. Přítomnost studentů v domově je však řešením, jak jej otevřít vnějšímu světu a jak bojovat proti izolaci seniorů. Tato koncepce vyvolala v zemi zájem a několik dalších zařízení chce na tuto myšlenku navázat. Pomůže to vyřešit několik problémů zároveň: mladí nemají kde bydlet a nemají peníze a senioři jsou zase osamělí.

I jinde v Evropě se uplatňují mezigenerační zařízení, ale takové iniciativy se pro nedostatek kapacity většinou uskutečňují mimo domovy důchodců. Některé projekty například umožňují kontakt studentů hledajících ubytování a starých lidí, kteří mají v bytě volný pokoj. Vznikají i mezigenerační komplexy nemovitostí.

Ve Francii byla podobná myšlenka uplatněna zvláště v Lyonu, kde však studenti platí nájem a je zde mnohem přísnější disciplina než v Deventeru. Studenti si sem například nesmějí zvát kamarády. V Asnires u Paříže žije jeden student zdarma v domově důchodců výměnou za to, že má jednou měsíčně týdenní noční službu.

„Když je vám šestadevadesát a nemůžete se postavit na nohy kvůli problémům s koleny, doktoři toho už moc nesvedou. Můžeme však takovému seniorovi vytvořit takové životní podmínky, že na bolavá kolena zapomene,“ říká ředitelka nizozemského domova Gea Sijpkesová.

Studenti tu nabízejí aktivity podle svých zájmů či schopností. Například Jordi přivedl skupinu penzistů do zahrady a učí je malovat graffiti na kartony.

Jurriën jednou týdně učí pracovat s počítačem pětaosmdesátiletého seniora. „Umím už posílat e-maily, surfovat na internetu, hledat různá videa nebo jít na Facebook,“ chlubí se penzista.

Jurriënova sousedka Johanna je rovněž nadšená. „Jsem stará a on je mladý, ale dobře si rozumíme,“ říká. „Děláme jen drobnosti, nic velkého, ale to jim stačí ke spokojenosti,“ poznamenává Jurriën.

Seniorům nedělá problémy jen zdraví, ale i jejich léky.

„Nemusím platit nájem a ráda pracuji se starými lidmi,“ tvrdí dvaadvacetiletá studenta Denise. „Nabízeli mi pokoj o sotva deseti metrech čtverečních, se společnou kuchyní a koupelnou, za 400 eur (téměř 11.000 Kč). Tady mám dvakrát víc místa a vlastní koupelnu i kuchyň,“ říká Jurriën. Studenti si mohou pozvat přátele na skleničku, mohou mít zvířecího mazlíčka: neplatí žádné zvláštní zákazy, ale vše musí zůstat v rozumných mezích.

„Jednou jsem přišel pozdě v noci a vzbudil sousedku. Nebyla příliš nadšená. Jako slušný soused jsem se omluvil a slíbil, že se to nebude opakovat,“ říká Jurriën. Hluk však někdy přichází i od seniorů: Jurriënova sousedka je poněkud nahluchlá. „Když poslouchá televizi, slyším všechno přes zeď,“ usmívá se student.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.