Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rodinu v první polovině dubna navštívilo 40 procent Čechů. Jen polovina si myje ruce po zakašlání

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA  V první polovině dubna navštívilo svoji rodinu a známé 40 procent Čechů. Je to mírný nárůst proti březnu, kdy návštěvy absolvovala třetina lidí. Okolo 15 procent dotázaných také v prvních dvou dubnových týdnech chodilo na procházky ve více než dvou lidech. Naprostá většina Čechů nosí roušku, jen zhruba polovina si ale po kašlání a kýchání myje ruce. Vyplývá to z průzkumu agentury PAQ Research.

V první polovině dubna navštívilo svoji rodinu a známé 40 procent Čechů. Je to mírný nárůst proti březnu, kdy návštěvy absolvovala třetina lidí. Okolo 15 procent dotázaných také v prvních dvou dubnových týdnech chodilo na procházky ve více než dvou lidech. Naprostá většina Čechů nosí roušku, jen zhruba polovina si ale po kašlání a kýchání myje ruce. Vyplývá to z průzkumu agentury PAQ Research.

„Po březnovém velkém útlumu sociálních interakcí a rizikových aktivit nastala v dubnu stagnace či mírné posílení interakcí,“ uvedla agentura. Na konci března jezdilo městskou hromadnou dopravou deset procent lidí, v polovině dubna 13 procent. Například nakupování v obchodech s více lidmi ale zůstává stále na 67 procentech. Stejně tak nebalené potraviny kupovalo v polovině dubna 52 procent lidí, stejně jako na konci března.

„V březnu nejvíce svoje sociální interakce a rizikové chování redukovali nejmladší lidé ve věku 18 až 34 let, u nichž míra aktivity ale trochu více narostla v dubnu,“ uvedla agentura. Výrazně více se povedlo sociální interakce redukovat lidem pracujícím na home office. Až 40 procent z nich přiznává jednu sociální a rizikovou aktivitu týdně.

Zatímco na začátku března, tedy v počátcích koronavirové epidemie v Česku, byli Češi týdně alespoň v pětiminutovém kontaktu s přibližně 19 lidmi, na konci března byl průměr 6,4 člověka a v polovině dubna 8,3 člověka. „Mírný nárůst intenzity podstatných sociálních interakcí ale v prvních dvou týdnech dubna nebyl tak zásadní, aby se projevil do zhoršení epidemiologické situace,“ uvedla agentura.

Pokud jde o opatření, která mají zamezit šíření viru, nejčastější je nošení roušky. Hlásí se k němu 95 procent lidí. Osobní kontakt omezilo 86 procent dotázaných, rušným místům se vyhýbá 82 procent lidí a zhruba stejný podíl si častěji myje ruce. Naopak pouze polovina populace bere vitamíny na posílení imunity, po kýchání a kašlání si myje ruce 52 procent lidí a 55 procent dotázaných se vyhýbá lidem, kteří jsou v kontaktu s nakaženým člověkem.

V posledních dvou zkoumaných týdnech se výrazně zmírnily obavy z koronavirové epidemie. Zatímco v březnu polovina dotázaných měla velké obavy, v prvních dubnových týdnech je to 38 procent. „Toto zmírnění obav má dynamičtější vývoj než například vývoj počtu sociálních interakcí. Lze tak předpokládat, že snížení obav se projeví na chování i v dalších týdnech,“ dodala agentura.

Průzkum se uskutečnil v několika vlnách. První z nich byla od 18. do 19. března za účasti 3103 lidí, poslední 14. do 19. dubna za účasti 2567 lidí.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...