Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rodinu v první polovině dubna navštívilo 40 procent Čechů. Jen polovina si myje ruce po zakašlání

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA  V první polovině dubna navštívilo svoji rodinu a známé 40 procent Čechů. Je to mírný nárůst proti březnu, kdy návštěvy absolvovala třetina lidí. Okolo 15 procent dotázaných také v prvních dvou dubnových týdnech chodilo na procházky ve více než dvou lidech. Naprostá většina Čechů nosí roušku, jen zhruba polovina si ale po kašlání a kýchání myje ruce. Vyplývá to z průzkumu agentury PAQ Research.

V první polovině dubna navštívilo svoji rodinu a známé 40 procent Čechů. Je to mírný nárůst proti březnu, kdy návštěvy absolvovala třetina lidí. Okolo 15 procent dotázaných také v prvních dvou dubnových týdnech chodilo na procházky ve více než dvou lidech. Naprostá většina Čechů nosí roušku, jen zhruba polovina si ale po kašlání a kýchání myje ruce. Vyplývá to z průzkumu agentury PAQ Research.

„Po březnovém velkém útlumu sociálních interakcí a rizikových aktivit nastala v dubnu stagnace či mírné posílení interakcí,“ uvedla agentura. Na konci března jezdilo městskou hromadnou dopravou deset procent lidí, v polovině dubna 13 procent. Například nakupování v obchodech s více lidmi ale zůstává stále na 67 procentech. Stejně tak nebalené potraviny kupovalo v polovině dubna 52 procent lidí, stejně jako na konci března.

„V březnu nejvíce svoje sociální interakce a rizikové chování redukovali nejmladší lidé ve věku 18 až 34 let, u nichž míra aktivity ale trochu více narostla v dubnu,“ uvedla agentura. Výrazně více se povedlo sociální interakce redukovat lidem pracujícím na home office. Až 40 procent z nich přiznává jednu sociální a rizikovou aktivitu týdně.

Zatímco na začátku března, tedy v počátcích koronavirové epidemie v Česku, byli Češi týdně alespoň v pětiminutovém kontaktu s přibližně 19 lidmi, na konci března byl průměr 6,4 člověka a v polovině dubna 8,3 člověka. „Mírný nárůst intenzity podstatných sociálních interakcí ale v prvních dvou týdnech dubna nebyl tak zásadní, aby se projevil do zhoršení epidemiologické situace,“ uvedla agentura.

Pokud jde o opatření, která mají zamezit šíření viru, nejčastější je nošení roušky. Hlásí se k němu 95 procent lidí. Osobní kontakt omezilo 86 procent dotázaných, rušným místům se vyhýbá 82 procent lidí a zhruba stejný podíl si častěji myje ruce. Naopak pouze polovina populace bere vitamíny na posílení imunity, po kýchání a kašlání si myje ruce 52 procent lidí a 55 procent dotázaných se vyhýbá lidem, kteří jsou v kontaktu s nakaženým člověkem.

V posledních dvou zkoumaných týdnech se výrazně zmírnily obavy z koronavirové epidemie. Zatímco v březnu polovina dotázaných měla velké obavy, v prvních dubnových týdnech je to 38 procent. „Toto zmírnění obav má dynamičtější vývoj než například vývoj počtu sociálních interakcí. Lze tak předpokládat, že snížení obav se projeví na chování i v dalších týdnech,“ dodala agentura.

Průzkum se uskutečnil v několika vlnách. První z nich byla od 18. do 19. března za účasti 3103 lidí, poslední 14. do 19. dubna za účasti 2567 lidí.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...