Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodinu v první polovině dubna navštívilo 40 procent Čechů. Jen polovina si myje ruce po zakašlání

Magazín

  14:50
PRAHA - V první polovině dubna navštívilo svoji rodinu a známé 40 procent Čechů. Je to mírný nárůst proti březnu, kdy návštěvy absolvovala třetina lidí. Okolo 15 procent dotázaných také v prvních dvou dubnových týdnech chodilo na procházky ve více než dvou lidech. Naprostá většina Čechů nosí roušku, jen zhruba polovina si ale po kašlání a kýchání myje ruce. Vyplývá to z průzkumu agentury PAQ Research.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

V první polovině dubna navštívilo svoji rodinu a známé 40 procent Čechů. Je to mírný nárůst proti březnu, kdy návštěvy absolvovala třetina lidí. Okolo 15 procent dotázaných také v prvních dvou dubnových týdnech chodilo na procházky ve více než dvou lidech. Naprostá většina Čechů nosí roušku, jen zhruba polovina si ale po kašlání a kýchání myje ruce. Vyplývá to z průzkumu agentury PAQ Research.

Výjezdy za hranice se komplikují, okolní země omezují vstup pro české občany. Jaké jsou podmínky?

„Po březnovém velkém útlumu sociálních interakcí a rizikových aktivit nastala v dubnu stagnace či mírné posílení interakcí,“ uvedla agentura. Na konci března jezdilo městskou hromadnou dopravou deset procent lidí, v polovině dubna 13 procent. Například nakupování v obchodech s více lidmi ale zůstává stále na 67 procentech. Stejně tak nebalené potraviny kupovalo v polovině dubna 52 procent lidí, stejně jako na konci března.

„V březnu nejvíce svoje sociální interakce a rizikové chování redukovali nejmladší lidé ve věku 18 až 34 let, u nichž míra aktivity ale trochu více narostla v dubnu,“ uvedla agentura. Výrazně více se povedlo sociální interakce redukovat lidem pracujícím na home office. Až 40 procent z nich přiznává jednu sociální a rizikovou aktivitu týdně.

Zatímco na začátku března, tedy v počátcích koronavirové epidemie v Česku, byli Češi týdně alespoň v pětiminutovém kontaktu s přibližně 19 lidmi, na konci března byl průměr 6,4 člověka a v polovině dubna 8,3 člověka. „Mírný nárůst intenzity podstatných sociálních interakcí ale v prvních dvou týdnech dubna nebyl tak zásadní, aby se projevil do zhoršení epidemiologické situace,“ uvedla agentura.

Pokud jde o opatření, která mají zamezit šíření viru, nejčastější je nošení roušky. Hlásí se k němu 95 procent lidí. Osobní kontakt omezilo 86 procent dotázaných, rušným místům se vyhýbá 82 procent lidí a zhruba stejný podíl si častěji myje ruce. Naopak pouze polovina populace bere vitamíny na posílení imunity, po kýchání a kašlání si myje ruce 52 procent lidí a 55 procent dotázaných se vyhýbá lidem, kteří jsou v kontaktu s nakaženým člověkem.

V posledních dvou zkoumaných týdnech se výrazně zmírnily obavy z koronavirové epidemie. Zatímco v březnu polovina dotázaných měla velké obavy, v prvních dubnových týdnech je to 38 procent. „Toto zmírnění obav má dynamičtější vývoj než například vývoj počtu sociálních interakcí. Lze tak předpokládat, že snížení obav se projeví na chování i v dalších týdnech,“ dodala agentura.

Průzkum se uskutečnil v několika vlnách. První z nich byla od 18. do 19. března za účasti 3103 lidí, poslední 14. do 19. dubna za účasti 2567 lidí.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...

Mohlo by vás zajímat