30. září 2009 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

ROZHOVOR: Klausův Guth-Jarkovský

Jindřich Forejt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jindřich Forejt | foto: Lidové noviny

Hradní ceremoniář Jindřich Forejt, muž zodpovědný za hladký průběh papežovy návštěvy, umí zpaměti 32 britských vévodských rodů a kravatu si uváže i na vrcholu Sněžky

Co jste vy osobně považoval za nejkritičtější moment návštěvy Svatého otce u nás?
Těch malých obav byla celá řada. Přiznám se, že poslední dny jsem prožíval jako v nějaké jiné realitě. Uprostřed noci se probudím, posadím na posteli a hlavou mi běží, co se možná zapomnělo nebo co by se ještě mělo ověřit. Měl jsem na nočním stolku sešit a tužku, ani světlo jsem už nezapínal, jen si napsal poznámku – ráno jsem pak měl problém to po sobě přečíst. A jak se návštěva blížila, stránek přibývalo.

Co například jste si v noci napsal?
Třeba jsem se probudil a napadlo mě: Děti! Jak známo, Svatého otce vítá na letišti pan prezident, jeho manželka, zástupci katolické církve, ale většinou tam bývá také přivítání dětmi. Ale to bylo někdy v polovině července, takže byl ještě dostatek času, papežovu návštěvu jsme připravovali zhruba deset měsíců. Přirozeně s blížícím se datem stoupala nervozita. Kolegové v Brně měli dokonce velké odpočítávání, zaznamenávali každou minutu, která zbývala do příjezdu Svatého otce do Brna. Taková papežská návštěva je výzva. A já to bral jako věřící katolík i osobně. Přijíždí člověk, který nám přináší své poselství. Měl jsem opravdu velkou osobní radost.

Když se nacvičují ceremoniály třeba ve Španělském sále, kdo představuje papeže? Nezkusil jste si to vy sám?
Řekněme, že jsou tam lidé, kteří přejímají na tu chvíli úlohu hlavních postav. Protokol znamená všechno připravit do maximální míry, do jaké to jde. Na druhé straně, umění protokolu spočívá také v tom překlenout, když se něco, co bylo mnohokrát připraveno, stane jinak. Zachovat klid. Chladnou hlavu. Umět si poradit. Protokolární pravidla můžou být rigidní, ale protokolisté by neměli být roboti. Úloha šéfa protokolu je být s panem prezidentem ve chvíli, kdy všichni ostatní jsou již třeba v sále, ceremoniál začíná. A pokud ceremoniál začíná fanfárami, měl by mít v ruce stopky a říct: Teď je ten okamžik.

Celý rozhovor si přečtěte v magazínu


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz