Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozpadlá bota z Návratu do budoucnosti se vydražila za více než 2 miliony korun

Magazín

  6:11
Praha/Portland - Scéna, v níž si Marty McFly ve filmu Návrat do budoucnosti 2 nazuje samozavazovací boty, se stala ikonickou: je symbolem nejen úspěšné komedie, ale dnes také mezníkem takzvané „teniskové kultury“, která se již dostala i do Česka. Na začátku měsíce se jedna z bot Nike, která si ve filmu zahrála, vydražila v přepočtu za více než 2 miliony korun.

Bota z filmu Návrat do buoucnosti, prodaná v přepočtu za dva miliony korun. foto: eBay/ShoeZeum

Na levé botě z filmu, který měl premiéru před devětadvaceti lety, se ale už podepsal zub času. Pěnová podrážka boty, která se proslavila svítícími panely na boku a samozavazováním, je vydrolená. Udržet tenisku v takovém stavu, aby se brzy úplně nerozpadla, si pravděpodobně vyžádá další investice nad necelých 100 tisíc dolarů, které nový majitel již za botu dal. Aukční portál eBay zaznamenal 221 příhozů.

Fanoušci už dříve projevovali o samozavazovací boty Martyho McFlye zájem. V říjnu 2016 společnost Nike vydala limitovanou edici 89 technologicky i vzhledově odpovídajících párů bot. Každý pár kupce vyšel na více než tisíc dolarů, což je přes dvacet tisíc korun.

O dva měsíce později pak představila boty se samošněrováním a světelnými kontrolkami, jejich design se však blížil spíše dnešním moderním sportovním botám, čímž mířil na širší cílovou skupinu. Tenisky, které se musí každých 14 dní nabít přes USB, vyšly kupujícího na 17 tisíc korun.

Autor: