9. dubna 2012 20:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Za nemravnou operu žena odškodnění nedostane

Opera (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opera (ilustrační foto). | foto: Reprofoto

MOSKVA Soud v Moskvě odmítl žádost jisté milovnice kultury, aby z programu světoznámého Velkého divadla byla stažena opera Ruslan a Ludmila. Představení podle ní podněcuje k "sexuální promiskuitě" a "zesměšňuje ruskou kulturu".

Moskevské Velké divadlo diváky po několik let trvající rekonstrukci znovu přivítalo loni koncem října. Opera Ruslan a Ludmila slavného ruského skladatele Michaila Glinky byla první premiérou nové sezony. S tím, že se dočkala moderního provedení, se někteří návštěvníci divadla nedokážou smířit.

ČTĚTE TAKÉ:


Naopak hudební kritici současné zpracování opery chválí za výjimečnou hudební kvalitu. Mezi nespokojenci byla ale i Světlana Voroninová, která tvrdí, že "výprava, kostýmy i gesta operních pěvců připomínají sexuální smilstvo v oparech alkoholu".

Soud stěžovatelce Voroninové z Moskvy ani nepřiznal odškodnění ve výši milionu rublů (skoro 640.000 korun). Domáhala se ho s odůvodněním, že kvůli zhlédnutí opery utrpěla morální újmu.

Velká část děje opery je zasazena do současnosti, na hlavní protagonisty tak číhají lákadla dnešní doby: pro Ruslana to je harém skromně oděných krásek, pro Ludmilu thajská masáž a svůdný potetovaný sportovec.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!