Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zakynthos proslul jako 'ostrov falešných slepců'

Nejkrásnější výhled na hlavní město ostrova - Zakynthos - je z kopce Bohalis. Je tu i romantická kavárna a kostel s pozoruhodnými vitrážemi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejkrásnější výhled na hlavní město ostrova - Zakynthos - je z kopce Bohalis. Je tu i romantická kavárna a kostel s pozoruhodnými vitrážemi. | foto: Lucie Bartošová, Lidové noviny

ATHÉNY Řecký Zakynthos, který byl doposud známý hlavně díky svým památkám a moři tyrkysové barvy, se v poslední době v Řecku nechvalně proslavil jako "ostrov slepců", napsal americký The Wall Street Journal.

Řecké ministerstvo zdravotnictví na tomto ostrově prověřovalo nezvykle vysoké množství žádostí o finanční podporu pro nevidomé a po zavedení nových pravidel evidence zjistilo, že množství "postižených" zázračně kleslo.

Mezi žadateli i taxikář

O příspěvek pro slepce se loni podle úřadu přihlásilo 1,8 procenta z 39.000 obyvatel Zakynthosu. To teoreticky znamená, že na tomto ostrově je slepota asi tak devětkrát rozšířenější než v jiných evropských zemích, vyplývá z údajů studie Světové zdravotnické organizace. Mezi žadateli o peněžitou podporu byl i řidič taxíku nebo lovec ptáků, uvedl jistý místní úředník.

"Vypadá to, že slepci na Zakynthosu viděli jedině barvu peněz," poznamenal k tomu levicý večerník Ethnos. Nicméně podle úředníků ministerstva zdravotnictví "slepci" na Zakynthosu rozhodně nejsou jedinými hříšníky, kteří se snaží získat od státu příspěvky pro zrakově postižené. Jde o jev rozšířený po celé zemi, kvůli němuž státní kasa ročně přichází o stovky milionů eur.

Úplatky za falešné diagnózy

Mezinárodní věřitelé tlačí na Řecko, aby zostřilo boj proti korupci a dále omezovalo své výdaje. Ve snaze vymýtit podvody ministerstvo zdravotnictví nařídilo příjemcům podpory pro postižené, aby se zaregistrovali v centrální databáze.

Žadatelů o státní příspěvek bylo rázem o 36.000 méně než loni. Ministerští úředníci tvrdí, že z nové databáze odpadli podvodníci, kteří si v mnoha případech nárokovali příspěvek třeba za už nežijící příjemce. Někteří lékaři také pravděpodobně dostávali úplatky za falešné diagnózy a místní politici s vyplácením podpory souhlasili proto, aby nepřišli o voliče.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ze Zakynthosu se v nové databázi zaregistrovalo jen 190 lidí ze skoro sedmi stovek osob, které dříve pobíraly podporu pro nevidomé.

Jistá postarší žena si postěžovala, že z důchodu ve výši 300 eur (asi 7400 korun) měsíčně sotva vyžije. Než o příspěvek pro zrakově postižené přišla, dostávala každé dva měsíce 724 eur a měla i další výhody jako třeba slevu na elektřinu. Nárok na podporu se jí podařilo získat díky systému vzájemných službiček.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!