9. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zakynthos proslul jako 'ostrov falešných slepců'

Nejkrásnější výhled na hlavní město ostrova - Zakynthos - je z kopce Bohalis. Je tu i romantická kavárna a kostel s pozoruhodnými vitrážemi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejkrásnější výhled na hlavní město ostrova - Zakynthos - je z kopce Bohalis. Je tu i romantická kavárna a kostel s pozoruhodnými vitrážemi. | foto: Lucie Bartošová, Lidové noviny

ATHÉNY Řecký Zakynthos, který byl doposud známý hlavně díky svým památkám a moři tyrkysové barvy, se v poslední době v Řecku nechvalně proslavil jako "ostrov slepců", napsal americký The Wall Street Journal.

Řecké ministerstvo zdravotnictví na tomto ostrově prověřovalo nezvykle vysoké množství žádostí o finanční podporu pro nevidomé a po zavedení nových pravidel evidence zjistilo, že množství "postižených" zázračně kleslo.

Mezi žadateli i taxikář

O příspěvek pro slepce se loni podle úřadu přihlásilo 1,8 procenta z 39.000 obyvatel Zakynthosu. To teoreticky znamená, že na tomto ostrově je slepota asi tak devětkrát rozšířenější než v jiných evropských zemích, vyplývá z údajů studie Světové zdravotnické organizace. Mezi žadateli o peněžitou podporu byl i řidič taxíku nebo lovec ptáků, uvedl jistý místní úředník.

"Vypadá to, že slepci na Zakynthosu viděli jedině barvu peněz," poznamenal k tomu levicý večerník Ethnos. Nicméně podle úředníků ministerstva zdravotnictví "slepci" na Zakynthosu rozhodně nejsou jedinými hříšníky, kteří se snaží získat od státu příspěvky pro zrakově postižené. Jde o jev rozšířený po celé zemi, kvůli němuž státní kasa ročně přichází o stovky milionů eur.

Úplatky za falešné diagnózy

Mezinárodní věřitelé tlačí na Řecko, aby zostřilo boj proti korupci a dále omezovalo své výdaje. Ve snaze vymýtit podvody ministerstvo zdravotnictví nařídilo příjemcům podpory pro postižené, aby se zaregistrovali v centrální databáze.

Žadatelů o státní příspěvek bylo rázem o 36.000 méně než loni. Ministerští úředníci tvrdí, že z nové databáze odpadli podvodníci, kteří si v mnoha případech nárokovali příspěvek třeba za už nežijící příjemce. Někteří lékaři také pravděpodobně dostávali úplatky za falešné diagnózy a místní politici s vyplácením podpory souhlasili proto, aby nepřišli o voliče.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ze Zakynthosu se v nové databázi zaregistrovalo jen 190 lidí ze skoro sedmi stovek osob, které dříve pobíraly podporu pro nevidomé.

Jistá postarší žena si postěžovala, že z důchodu ve výši 300 eur (asi 7400 korun) měsíčně sotva vyžije. Než o příspěvek pro zrakově postižené přišla, dostávala každé dva měsíce 724 eur a měla i další výhody jako třeba slevu na elektřinu. Nárok na podporu se jí podařilo získat díky systému vzájemných službiček.

Lidovky.cz, ČTK