29. května 2012 18:16 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zbohatlík vyhazoval peníze oknem. Lidé se rvali

Ruský rubl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský rubl. | foto: Shutterstock

Vyhazovat peníze oknem nemusí být jen metafora, ale i ruská realita. Jeden ze zakladatelů populární sociální sítě Vkontakte Pavel Durov se na oslavách založení Petrohradu bavil právě tím, že skládal bankovky o nominálu 5000 rublů (asi 3150 Kč) do podoby papírových vlaštovek a vyhazoval je z okna své kanceláře. Se zábavou přestal až poté, co se shromážděný dav začal o peníze rvát.

"Durov právě v centru vyhazoval pětitisícové bankovky z okna a natáčel si na video, jak se na ně lidi vrhají a mlátí se. Je to pořádné svinstvo. Vyhodil asi deset bankovek. Lidi z davu odcházeli s rozbitými nosy, lezli po semaforech a vůbec se chovali jako zvířata. Durov se srdečně chechtal. Pavle, styď se!" napsala Jekatěrina Abramovová v Vkontakte.

Podle jiného očitého svědka se "lidé rvali jako psi". Ani jiní uživatelé sítě si nebrali na adresu jejího zakladatele servítky: Durov a jeho kumpáni prý nejsou schopni ničeho jiného, než "zloby a zvráceností". Kdyby si prý raději peníze, o něž se lidé rvali jako zvířata, ponechal a koupil si za ně svědomí.

Sam Durov se posléze na twitteru hájil, že chtěl jen přispět ke svátečnímu ovzduší, ale "akcičku" musel rychle přerušit, jakmile si lidé začali počínat "zvěrsky". Časopis Finance odhadl Durovovo jmění na čtvrt miliardy dolarů.

Petrohrad v neděli slavil 309. výročí svého založení. Na pětitisícové bankovce je zobrazen chabarovský pomník hraběti Nikolaji Muravjovovi-Amurskému, carskému gubernátorovi východní Sibiře, jemuž se přičítají zásluhy o znovudobytí Amurské oblasti na Číně, a na rubu chabarovský most přes Amur.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!