Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové pijí méně vodky, nemají peníze ani čas. Přiklánějí se k levnějším značkám a menším balením

Magazín

  7:24
Moskva - Ruští pijáci vodky mění své návyky, kvůli poklesu životní úrovně konzumují spíš levnější alkohol a v menších dávkách. Napsal to moskevský list Vedomosti s odvoláním na statistiky výrobců. Roste prodej nejlevnějších značek s cenou kolem 200 rublů (asi 70 korun) za půl litru a stoupá především odbyt nápoje v menších obalech.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Kolem světa Žigulem

Alkohol jako móda. V Česku se nejvíce pijí rumy, za pár let přijde čas ginu

Nejpopulárnější je v součastnosti v Rusku vodka ve čtvrtlitrových lahvích, uvádí Vedomosti. Tento trend je patrný zhruba od roku 2016 a podle ruského listu souvisí s klesajícími příjmy obyvatelstva. Rusové stále pijí často, ale vodku konzumují levnější a v menších objemech.

Varšava se dočká nového muzea. Zaměří se na historii polské vodky

Pijáci vodky prý jsou také více zaměstnáni a mají méně času. „Nemohou vypít půllitru, dají si deci nebo dvě, aby rychle uvolnili stres,“ napsal ruský list. V době hospodářské krize lidé navíc mnohdy pijí sami, a mnoho alkoholu tak nespotřebují. Stále častěji se v obchodech objevuje vodka v malých objemech jednoho decilitru. Vodku v tomto balení si Rusové dávají ke kávě nebo zmrzlině.

Rusové opouštějí Karlovy Vary. Zůstávají po nich desítky domů, prodat je se nedaří

Podle Michaila Burmistrova, šéfa analytické skupiny Infoline, je v Rusku obecně patrný trend nákupu potravin a nápojů v menších objemech. Důvodem jsou nejen menší výdaje, ale i snaha držet pod kontrolou přísun potravin, touha vyzkoušet nové zboží nebo potřeba rychle se najíst během pracovního procesu.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.