Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Santa Klaus není po smrti! Norský deník se omlouvá

Santa Claus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Santa Claus | foto: Shutterstock

OSLO/PRAHA Milé děti, nebuďte smutné, Santa Klaus je pořád naživu! Promiňte, pohřbili jsme ho tak nějak nedopatřením, píše seriózní norský deník Aftenposten.

Ten na svých stránkách 3. prosince oznámil, že Santa Klaus zesnul na nejsevernějším norském výběžku Nordkapp v požehnaném věku 226 let. V tomto bizarním úmrtním oznámení se mimo jiné psalo, že Santa zesnul po dlouhém a plodném životě. Dosud neznámý žertéř neopomněl uvést přesné datum Santa Klausova narození, které datoval na 12. prosince 1788.

Pisatel přidal i odkaz na pohřeb. Smuteční obřad naplánoval na 28. prosince v kapli na severním pólu. List nyní čtenáře překotně ujišťuje, že se jednalo o nevídaný omyl. Jediné, co mohl v dané chvíli udělat, bylo vymazání zprávy z internetové verze listu.

To se nemělo stát

Santa Klausovi se tedy daří dobře a v norském deníku nyní pátrají, jak se vlastně do společenské rubriky na jeho stránkách mezi ostatní zesnulé dostal.

Vedení listu v omluvě ujišťuje, že malý skandál rozhodně nezapadne, už prý zahájilo interní vyšetřování. „Aftenposten má velmi přísná pravidla pro zajištění kvality obsahu listu a týká se to i společenské rubriky; tím víc nás skandál mrzí,“ citoval z prohlášení mluvčího deníku britský bulvární deník Daily Mail. „Bylo to naprosté porušení našich zásad, které se nikdy nemělo odehrát,“ dodal mluvčí.

Už nyní si však norský deník zajistil přední příčku v nelichotivém seznamu nejrůznějších „rozpustilých“ chyb, které se ani seriózním listům nevyhýbají. Aftenposten je druhým největším deníkem v Norsku a bývá často zmiňován jako titul, který se zdařile vyrovnal s digitální érou a propadem tištěného vydání. Podle statistik dosahoval konzervativně zaměřený titul loni nákladu přes 210 tisíc výtisků.

Deník se sídlem v norské metropoli Oslu proslul strohými stylistickými pravidly pro jazyk svých článků i příspěvků, který se vzdaluje běžné hovorové řeči. Aftenposten rovněž charakterizuje velmi nesmlouvavá a strohá editoriální politika, která i docela běžné čtenářské příspěvky podrobuje důkladné kontrole, aby odpovídaly jeho stylistickým pravidlům. Je opravdu ironií osudu, že Santu „pohřbil“ právě tento svědomitý list, kroutí hlavou Norové.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!