Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šéfkuchař ze Svatého Tomáše je vyslancem svého ostrova

Svatý Tomáš a Princův ostrov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatý Tomáš a Princův ostrov | foto: Shutterstock

SVATÝ TOMÁŠ A PRINCŮV OSTROV Uprostřed bohaté vegetace Svatého Tomáše, malého ostrova v Guinejském zálivu, sází šéfkuchař Joao Carlos Silva na přírodní produkty. Zhodnocuje tak mimořádnou biodiverzitu souostroví, které chce v zahraničí propagovat.

„Paštika z manga s řeckým jogurtem a koláček z manioku se sýrem,“ říká s úsměvem tato celebrita portugalské televize, když představuje jeden ze šesti předkrmů své restaurace.

Kuchyně šéfkuchaře Silvy je směsí lokálních potravin a ingrediencí ze zahraničí. Na „čokoládových ostrovech“, jak se ve světě souostroví proslulému kvalitním kakaem říká, se nemůže žádné jídlo obejít bez této speciality. Aby host náležitě ocenil tuto pochoutku, dostává zrnko kakaa obalené slupkou, kousek čokolády, zrnko pepře, kousek zázvoru a pak ochutná červené víno.

Joao Carlos Silva, syn svatotomášského kuchaře, si otevřel před více než 20 lety hotel a restauraci na větším ze dvou ostrovů státu, kde žije sotva 200 000 obyvatel a jehož rozloha činí 1000 kilometrů čtverečních. Z terasy restaurace, celé ze dřeva a obklopené horskou rovníkovou vegetací, je nádherný výhled na Atlantický oceán.

Koloniální plantáž

Šéfkuchař se proslavil počátkem tisíciletí díky vysílání portugalské televize nazvaného Ostrovy uprostřed světa. „Joao má vždy nějaké novinky,“ řekl agentuře AFP Lucio Primo Monteiro, který na Svatém Tomáši dělá průvodce a který je pravidelným hostem restaurace. Počet hostů v průběhu let narůstal a dnes restaurace obslouží denně 30 až 40 lidí.

Svatý Tomáš a Princův ostrov, které z 90 procent závisejí na mezinárodní pomoci, se snaží být soběstačnější a sázejí především na turistiku. Ta se dnes podle oficiálních údajů podílí na tvorbě hrubého domácího produktu (HDP) asi čtvrtinou.

Roça Sao Joao je bývalá koloniální plantáž, kterou změnil v kulturní lokalitu. Šéfkuchař, který považuje kuchyni za „pomíjivé umění“, tam vystavuje některé své sochy a obrazy.

Rozhodl se také předávat své zkušenosti skupině učňů. Všichni pocházejí z etnika Angolarů, nejchudší skupiny obyvatel ostrova, kde dvě třetiny lidí žijí pod hranicí chudoby. Říká, že chce ukázat mládeži, že je možné žít na Svatém Tomáši a že je možné z něho vybudovat zemi budoucnosti.

„Žijeme v zemi se zajímavou biodiverzitou, kde je možné pěstovat kultury bez chemikálií a s pomocí tradičních technik,“ zdůrazňuje.

Přírodní produkty vypěstované na farmě

Šéfkuchař pěstuje převážnou většinu svých produktů v zahradě své farmy, kde se procházejí tučné slepice a kachny. Podotýká, že vždy používal ingredience vypěstované bez pesticidů. Využívá současné světové tendence biopotravin a ekologické turistiky.

„Je velmi důležité používat přírodní produkty. Tím se náš jídelníček zhodnocuje,“ říká průvodce Lucio Primo Monteiro a připomíná, že na Svatém Tomáši a Princově ostrově roste na 600 druhů původních rostlin.

Obyvatelé souostroví jsou ostatně na ochranu svého přírodního bohatství citliví. Před osmi měsíci spustila portugalská nevládní organizace poplach kvůli tomu, že se na ostrov dostala kukuřice z Číny, která podle ní mohla být geneticky modifikována. Nakonec se ukázalo, že šlo o hybridní druh.

Joao Carlos Silva je pro inteligentní, kulturní a ekologickou turistiku, nikoli pro masovou. Letos se znovu zúčastní série kulinářských reportáží v portugalské televizi, kde hodlá tuto vizi obhajovat a odhalovat přírodní bohatství své země.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...