Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šestnáctiletá dívka chce sama obeplout svět na plachetnici

Jessica Watson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jessica Watson | foto: ČTK

SYDNEY Australanka Jessica Watsonová plánuje, že sama obepluje na plachetnici svět. Stala by se tak nejmladším člověkem, který by se na takovou cestu vypravil. Podle agentury DPA dívku v jejím záměru podporují rodiče a našla už i sponzory. Vyrazit na moře by měla v září.

Jessičin záměr odstartoval ale velkou diskusi. Nápad odsoudil předseda jednoho ze spolků na ochranu rodinných hodnot. Kritizoval rodiče za to, že svou dceru v jejích nebezpečných ambicích ještě podporují.

"Byl to můj sen od jedenácti let"
Jessica na svém plánu trvá. Rodina proto nepřetržitě pracuje na přípravě a vybavování desetimetrové jachty. "Byl to můj sen od jedenácti let. Už léta to plánuju," řekla dívka v televizním rozhovoru. Její otec Roger stojí při ní. "Mnozí rodiče říkají, že jejich děti by mohly támhleto a tohleto, my ale věříme, že naše dcera na to má. Je osobou, která to může dokázat," uvedl.

Také dobrodruh Don McIntyre, který děvčeti půjčí loď, se projektu zastává. "Nemůžeme děti pořád chránit. Musejí se najít samy, vyzvat přírodu na souboj a učit se, co znamená minimalizovat riziko a přijímat správná rozhodnutí," míní.

Menší riziko než drogy a dopravní nehody
John Morrissey ze svazu na ochranu rodinných hodnot naopak tvrdí, že teenageři nejsou schopni strávit sami na moři osm měsíců. "Vyučuji patnáctileté už 42 let a moc bych se divil, kdyby jen jeden jediný z nich zvládl vypořádat se s takovou situací," řekl aktivista.

Dívčinu plavbu kolem světa se rozhodl sponzorovat mimo jiné milionář Dick Smith. "Ve srovnání s počty teenagerů, kteří zemřou při dopravních nehodách a po požití drog, není jedna dobrodružná cesta kolem světa zas tak riskantní," uvedl bohatý podnikatel.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...