1. června 2009 14:32 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šestnáctiletý Iráčan vyřešil problém, který matematiky trápí už 300 let

Škola - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Jmenuje se Muhammad Altúmajní, je mu šestnáct let a do Švédska přišel se svými rodiči z Iráku, odkud rodinu vyhnala válka. Všechno nasvědčuje tomu, že v něm Švédsko získalo nadaného matematika. Altúmajnímu se totiž povedlo vyřešit problém, s kterým si matematici lámou hlavu už víc než 300 let.

Jde o tak zvané Bernoulliho čísla, řadu výpočtů pojmenovanou po švýcarském matematikovi Jacobu Bernoullimu, který žil v 17. století. Altúmajní, jehož rodina se do Švédska přistěhovala před šesti lety, nalezl za pouhé čtyři měsíce způsob, jak číselnou řadu výrazně zjednodušit. Když svůj objev představil svým profesorům na střední škole, byli v rozpacích. Jednoduše nebyli schopni jej potvrdit, ale ani vyvrátit.

"Když jsem to ukázal svému profesorovi matematiky, nevěřil, že by to fungovalo," svěřil se Altúmajní deníku Dagens Nyheter. Šestnáctiletý Iráčan se proto obrátil na univerzitu v Uppsale, jednu z nejproslulejších v zemi co se matematiky a fyziky týče.

Tamní profesoři si prošli jeho poznámky a zjistili, že jeho řešení je správné. Následně mu nabídli místo na univerzitě. Altúmajní ale prozatím o univerzitě neuvažuje. Přes léto by se prý nicméně rád zapsal do prázdninových kurzů matematiky a fyziky. "Jednou budu matematikem," citoval ho deník Dagens Nyheter, "ale nejdřív si musím vylepšit svou angličtinu," dodal Iráčan.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz