Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šestnáctiletý Iráčan vyřešil problém, který matematiky trápí už 300 let

Magazín

  14:32
Jmenuje se Muhammad Altúmajní, je mu šestnáct let a do Švédska přišel se svými rodiči z Iráku, odkud rodinu vyhnala válka. Všechno nasvědčuje tomu, že v něm Švédsko získalo nadaného matematika. Altúmajnímu se totiž povedlo vyřešit problém, s kterým si matematici lámou hlavu už víc než 300 let.
Škola - ilustrační foto.

Škola - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Jde o tak zvané Bernoulliho čísla, řadu výpočtů pojmenovanou po švýcarském matematikovi Jacobu Bernoullimu, který žil v 17. století. Altúmajní, jehož rodina se do Švédska přistěhovala před šesti lety, nalezl za pouhé čtyři měsíce způsob, jak číselnou řadu výrazně zjednodušit. Když svůj objev představil svým profesorům na střední škole, byli v rozpacích. Jednoduše nebyli schopni jej potvrdit, ale ani vyvrátit.

"Když jsem to ukázal svému profesorovi matematiky, nevěřil, že by to fungovalo," svěřil se Altúmajní deníku Dagens Nyheter. Šestnáctiletý Iráčan se proto obrátil na univerzitu v Uppsale, jednu z nejproslulejších v zemi co se matematiky a fyziky týče.

Tamní profesoři si prošli jeho poznámky a zjistili, že jeho řešení je správné. Následně mu nabídli místo na univerzitě. Altúmajní ale prozatím o univerzitě neuvažuje. Přes léto by se prý nicméně rád zapsal do prázdninových kurzů matematiky a fyziky. "Jednou budu matematikem," citoval ho deník Dagens Nyheter, "ale nejdřív si musím vylepšit svou angličtinu," dodal Iráčan.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...