2. prosince 2015 6:44 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slavný indický Tádžmahal je podle právníků hinduistický chrám

Tádž Mahal, Indie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tádž Mahal, Indie. | foto: Shutterstock

DILLÍ Indická vláda nesouhlasí s názorem právníků, podle nichž je slavné mauzoleum Tádžmahal ve skutečnosti hinduistický chrám. Podle ministerstva kultury neexistuje nic, co by tuto teorii dokazovalo.

Stavbu, která je na seznamu UNESCO, nechal v 17. století postavit panovník Šáhdžahán na památku své manželky Mumtáz Mahal. Denně tam zavítá 12.000 návštěvníků.

Šest právníků z města Ágra, kde památník stojí, se ale obrátilo na soud s tím, že existuje „pádný důkaz“, že stavba byla původně chrámem zasvěceným hinduistickému bohu Šivovi. Žádají, aby soud stavbu prohlásil za hinduistický chrám.

O původu Tádžmahalu se dosud uvádělo, že jej Šáhdžahán nechal stavět po smrti své třetí a milované ženy, která zemřela při porodu jejich 14. dítěte. Hrobka stojí uprostřed okrasných zahrad a u každého jejího rohu je minaret. Povrch Tádžmahalu, který je příkladem mughalské architektury, je zdobený polodrahokamy i drahokamy a jeho barva se mění podle dopadajícího světla. Na seznamu kulturních památek UNESCO je od roku 1983.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!