Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slovákovi vytáhli z oka 10 centimetrů dlouhého červa

Vlasovec oční (Loa Loa) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlasovec oční (Loa Loa) | foto: Wikimedia

DEDINKA (NOVÉ ZÁMKY) Nečekanou diagnózu si vyslechl důchodce ze Slovenska, který přišel k lékařce kvůli bolesti oka. Jak se ukázalo, bolesti měl na svědomí deseticentimetrový červ.

Serveru Lidovky.cz to potvrdil jeden z pracovníků Fakultní nemocnice v Nitře. "Ano, takový případ jsme tu měli," řekl muž, který si nepřál být jmenován. Jozefa Zmatka (72) začalo oko bolet minulou středu. Když nezabraly oční kapky, rozhodl se, že raději zajde k lékaři.

"Sestřička si všimla, že se mi v oku něco hýbe,“ řekl Zmatek deníku Nový čas, který cituje Právo. A protože zdravotní sestra viděla nedávnou reportáž o Indovi, kterému z oka vytáhli 13centimetrového červa, nenechala nic náhodě. Zavolala lékařku, která rovnou začala s operací.

Lékařka v šoku

Po několika minutách vytáhla z oka deset centimetrů dlouhého červa, z čehož byl šokovaný nejen pacient, ale i lékařka. Pacientovi se přiznala, že si po takovém zážitku půjde dát dvě deci vína, protože něco podobného ještě za svou praxi nezažila.

Kde se Zmatkovi červ v oku vzal, není jasné. Sám o sobě řekl, že byl doposud zdráv a nic mu nechybělo. "K lékaři jsem chodil pouze na pravidelné prohlídky. Věřím, že moje trápení s červy v těle už tímto skončilo," uvedl.

Zmiňovaný Ind měl v oku vlasovce očního (Loa loa). Zda je červ ze Slovákova oka stejného druhu, ukáže až laboratorní rozbor. Vlasovec oční se vyvine z larvy za několik let. Obvykle dorůstá délky tři až sedm centimetrů. Vyskytuje se však především v tropech. Zmatek ale uvedl, že nikde v tropech nebyl.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...