Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovákovi vytáhli z oka 10 centimetrů dlouhého červa

Magazín

  13:35
DEDINKA (NOVÉ ZÁMKY) - Nečekanou diagnózu si vyslechl důchodce ze Slovenska, který přišel k lékařce kvůli bolesti oka. Jak se ukázalo, bolesti měl na svědomí deseticentimetrový červ.

Vlasovec oční (Loa Loa) foto: Wikimedia

Serveru Lidovky.cz to potvrdil jeden z pracovníků Fakultní nemocnice v Nitře. "Ano, takový případ jsme tu měli," řekl muž, který si nepřál být jmenován. Jozefa Zmatka (72) začalo oko bolet minulou středu. Když nezabraly oční kapky, rozhodl se, že raději zajde k lékaři.

"Sestřička si všimla, že se mi v oku něco hýbe,“ řekl Zmatek deníku Nový čas, který cituje Právo. A protože zdravotní sestra viděla nedávnou reportáž o Indovi, kterému z oka vytáhli 13centimetrového červa, nenechala nic náhodě. Zavolala lékařku, která rovnou začala s operací.

Lékařka v šoku

Po několika minutách vytáhla z oka deset centimetrů dlouhého červa, z čehož byl šokovaný nejen pacient, ale i lékařka. Pacientovi se přiznala, že si po takovém zážitku půjde dát dvě deci vína, protože něco podobného ještě za svou praxi nezažila.

Kde se Zmatkovi červ v oku vzal, není jasné. Sám o sobě řekl, že byl doposud zdráv a nic mu nechybělo. "K lékaři jsem chodil pouze na pravidelné prohlídky. Věřím, že moje trápení s červy v těle už tímto skončilo," uvedl.

Zmiňovaný Ind měl v oku vlasovce očního (Loa loa). Zda je červ ze Slovákova oka stejného druhu, ukáže až laboratorní rozbor. Vlasovec oční se vyvine z larvy za několik let. Obvykle dorůstá délky tři až sedm centimetrů. Vyskytuje se však především v tropech. Zmatek ale uvedl, že nikde v tropech nebyl.

Autoři: ,
Témata: Slovensko, Nitra

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat