4. března 2010 11:24 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slovensko žije pádem meteoritu. Na východ se sjíždí hledači úlomků

Světelný záblesk. Takto vypadal pád meteoritu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Světelný záblesk. Takto vypadal pád meteoritu. | foto: Youtube.comReprofoto

Ve slovenské Bretce vypukla honba za úlomky meteoritu. Neobvyklý jev, který z neděle na pondělí vyděsil obyvatele východního Slovenska, přilákal do obce hledače s detektory kovu. Také zájem novinářů je veliký. Místí se nestačí divit.

"Meteorit spadl v obci Bretka, zůstal tam po něm kráter. Hasiči to střeží a nechtějí tam nikoho pustit," tak zní podle serveru Sme.sk zaručená informace, která se šíří po celém Slovensku.

Ředitel hasičského sboru v Rožňavě Ján Egri tuto zprávu také slyšel, popřel však, že by hasiči něco hlídali. Pravděpodobně jde o fámu, která vznikla na internetu.

Čtěte také

Pravost informaco ověřovali dokonce i v Astronomickém ústavu Slovenské akademie věd v Tatranské Lomnici. "Telefonovali jsme hasičům do Rožnavy i Revúcej, zda o tom něco neví. Volali jsme i starostce Bretky. Nikdo o kráteru nevěděl, tak mi došlo, že se jedná o fámu," řekl serveru Drahomír Chochol z astronomického ústavu.

Podle Chochola bylo těleso, které v neděli zhruba ve 23:20 SEČ vybuchlo v přibližně třicetikilometrové výšce nad Zemí, velké asi jako fotbalový míč."Když vybuchne těleso takových rozměrů a jeho úlomky spadnou na zem volným pádem, nelze očekávat, že to budou nějaké velké kusy. Maximálně budou velké tak půl centimetru až centimetr. My vlastně ani nevíme, jestli vůbec těleso dopadlo na zem. A pokud ano, zda na území Slovenska, Polska nebo Ukrajiny. Nemáme přesnou lokalizaci ani směr. Víme jen, že to vybuchlo někde nad Slovenskem, ale kde přesně, to nevíme," dodal Chochol.

gluGabriela Kolinová (Lukáčová)