20. dubna 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Slovinec obletěl svět v úsporném ultralehkém letadle

Slovinský pilot Matevž Lenarčič obletěl svět v ultralehkém letadle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovinský pilot Matevž Lenarčič obletěl svět v ultralehkém letadle. | foto: Reuters

LUBLAŇ Slovinský pilot Matevž Lenarčič ve čtvrtek dokončil let kolem světa v úsporném ultralehkém letadle. Tvrdí, že byl vůbec prvním, kdo v ultralightu bez kopilota obletěl svět. Jeho trasa měřila téměř 100 000 kilometrů.

Lenarčič, který je biolog a ochránce životního prostředí, se na cestu vydal osmého ledna. Odstartoval ze Slovinska a zamířil do Afriky, odtud pak do Severní a Jižní Ameriky, poté přeletěl do Austrálie a Asie a let završil opět ve Slovinsku. V ultralehkém letadle přeletěl také Mount Everest, nejvyšší horu světa.

ČTĚTE TAKÉ:

"Svět není tak veliký a nezničitelný, jak se zdá. Vyplatí se spatřit ho v celé jeho různorodosti," řekl.

Jeho upravený stroj Virus-SW914, který je slovinské výroby, dokáže na 348 litrů paliva uletět 4000 kilometrů. Maximální rychlost činí 270 kilometrů v hodině. Podle serveru pipistrel.si je Lenarčičův ultralight v této kategorii výjimečný rekordně nízkou spotřebou v poměru k doletu a cestovní rychlosti.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz