Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Smutný příběh argentinských vesmírných kamenů

Meteorit - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meteorit - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BUENOS AIRES Před dávnými lety se na oblast daleko od velkých argentinských měst snesl z nebe déšť nespočetných meteoritů, které pokryly plochu 15 krát 70 kilometrů, napsal zpravodajský server Worldcrunch.

Meteority, které napadaly do provincií Chaco a Santiago del Estero, jsou pozůstatkem 840 000 kilogramů vážícího meteoritu, jenž vybuchl v naší atmosféře. To se stalo před zhruba 40 000 lety a dodnes tato oblast, známá jako Campo del Cielo (nebeské pole), zůstává jedním z nejpodivnějších míst na Zemi; holým a vyprahlým.

Ale díky nezvykle vysokému výskytu meteoritů se toto nijak lákavé místo v posledních desetiletích stalo magnetem pro vandaly a pašeráky. Ti tu hledají vesmírné kameny, jako by to bylo zlato, a pak je prodávají na černém trhu za ceny, které se ke kurzu zlata blíží.

Zaměstnanci Vědecko-vzdělávacího parku v Gancedu v provincii Chaco říkají, že gangy zlodějů klidně přijedou do parku, vykopou kameny a naloží je na nákladní auta, aby je odvezli pryč. Mají na to všechen čas na světě, protože tato oblast je rozlehlá a vědci ji navštěvují jen jednou za měsíc. Vědci obviňují obyvatele žijící v blízkosti parku nebo na jeho okrajích, že se na těchto krádežích spolupodílejí.

„Myslí si, že mohou na prodávání meteoritů zbohatnout,“ řekl Carlos Cerrutti, geolog pracující ve vědeckém parku. Odborníci ani nevědí, kde byly kameny vykopány. „Některé leží na povrchu, jiné jsou pod zemí,“ vysvětil Cerrutti. „Mohou používat detektory kovů, aby je dostali ze země.“ Ať je tomu jak chce, většina zlodějských akcí je podle něj úspěšná. A starosti mu dělá také to, že zloději jsou čím dál tím násilnější.

Několikrát kradli také přímo v muzeu v parku - například letos v květnu. Hlídač později řekl, že lupiči byli ozbrojení noži. Přijeli v noci, svázali ho a odešli se dvěma meteority vážícími 25 kilogramů a třetím, který vážil 18 kilogramů. K jednomu z nejodvážnějších, byť neúspěšných pokusů o krádež došlo v roce 1990, kdy se zloději pokusili odvézt 37,4 tuny těžký aerolit „El Chaco“, který je největší z argentinských meteoritů a je pokládán za druhý největší na světě.

Nicolás Goldberg, umělec, který používá meteority při své práci a pomohl označit stovky kousků pro muzeum v parku, uvádí, že asi 400 kusů se podařilo zabavit celníkům, když se je pašeráci pokusili nelegálně vyvézt do světa přes Uruguay nebo Paraguay. Ale většina kamenů jednoduše zmizí. Astronomická asociace Chaka tuší, že v posledních letech bylo z provincií Santiago del Estero a Chaco ukradeno více než šest tun úlomků meteoritů.

Podle Alejandra Lópeze, astronoma a výzkumníka argentinské státní agentury CONICET, zároveň došlo ke „globalizaci černého trhu s meteority“. Argentinské vesmírné kameny mají vysoký obsah niklu, díky čemuž jsou podle něj značně ceněné. Sběratelé je chtějí získat, aby si je mohli vystavit, jiní používají zlomky meteoritů k výrobě šperků.

Sběratelé platí místním obyvatelům, aby jim pomohli se k meteoritům dostat. A to má na obyvatele „korumpující účinek“ a budí v nich dojem, že díky prodeji kamenů zbohatnou, uvedl Mario Vesconi, prezident Astronomická asociace Chaka.

Meteority v Campo del Cielo jsou siderity, tedy metalické, které jsou vzácné - takových je jen pět procent meteoritů na světě. „Když si lidé uvědomili, že tyhle malé ‚kousky kovu‘ mohou mít cenu stovek nebo tisíců dolarů, během pár let nikomu nezůstal na ranči nebo poli jediný kousek,“ dodal Vesconi.

Národní kulturní dědictví

Na internetu je spousta webových stránek nabízejících prodej meteoritů. Jednu z nejznámějších vede aljašský geolog Eric Twelker, který prodává úlomky z celého světa včetně Chaka. Podle jeho stránky může kus vážící kilogram a víc vynést zhruba 1000 dolarů (asi 23 400 korun) - a také návštěvníkům radí, jak se dostat do Campo del Cielo.

Obě provincie i stát Argentina sice přijaly zákon, podle něhož jsou meteority nalezené v Argentině součástí národního kulturního dědictví, krádeže ale pokračují. „Zákony nejsou ani v nejmenším účinné - a jakmile tyto předměty překročí naše hranice, skončí v naprosto legálních prodejních kruzích v dalších zemích,“ dodal Vesconi.

Podle geologa Cerruttiho každá krádež představuje ztrátu cenných vědeckých informací. „Zatím jsme nezjistili, jak k onomu dešti meteoritů před 4000 lety došlo. A když zloději park vyčistí, ani na to nepřijdeme. Všechny vědecké údaje budou pryč,“ varoval.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!