7. ledna 2010 16:43 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sníh ze strahovských závodů putoval pro lyžaře do Riegrových sadů

Umělý svah v Riegrových sadech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Umělý svah v Riegrových sadech | foto: ČTK

PRAHA Děti se sáňkami, boby nebo na lyžích můžou od dnešního odpoledne vyrazit do pražských Riegrových sadů. Otevřel se tu svah, na který radnice druhé městské části nechala navézt sníh z lyžařských závodů na Strahově. Dostatek sněhu má zajistit i sněžné dělo, které od středy kopec zasněžuje.

Děti můžou sáňkovat na svahu, který je 30 metrů široký a 80 metrů dlouhý. Společnost Komwag sem navezla ze Strahova 300 krychlových metrů sněhu. Na začátku svahu je ze sněhu vytvořené dvoumetrové zvýšení na rozjezd, pod ním sněhová vrstva dosahuje asi 30 centimetrů, řekl ředitel společnosti Komwag Jaroslav Stružka.

Umělý svah v Riegrových sadech

"Líbí se mi to, je to dobrý, ale na takový ty podprdelníky to moc nejde, protože je prudkej svah zezačátku, (ale) potom je to mírný a moc se tam nedá jezdit," řekl  asi desetiletý chlapec. "Ještě uvidím, jestli sem budu chodit často, ale začíná se mi to líbit," dodal.

I ostatním osloveným dětem se zasněžený svah líbí, stěžovaly si jen, že je na něm moc lidí.

Jen pro děti
Podle provozního řádu je na svahu lyžování, sáňkování nebo bobování povoleno pouze dětem do 15 let. Dospělí se tu mohou svézt pouze jako doprovod dětí do pěti let. To se nelíbí některým sáňkování chtivým Pražanům, kteří už dětským létům odrostli.

"Do Riegráku na sáňkování se rozhodně chystám, nevidím jediný důvod, proč by mělo být sáňkování vyhrazené jen dětem. Myslíte, že na mě bude pod kopcem čekat strážník s pokutovým bločkem?" řekla mladá sáňkařka Adéla.

Umělý svah v Riegrových sadech

Strážník tu podle starostky Jany Černochové (ODS) hlídat nebude. "Chtěla bych poprosit dospělé, aby dětem tu radost nekazili," řekla.

Strana zelených je proti
Proti zasněžování svahu se postavil zastupitelský klub Strany zelených v Praze 2. V nízké nadmořské výšce ho považují za neekologické a v době ekonomické krize za plýtvání. Náklady podle nich dosáhnou až milionu korun, uvedl zastupitel Michal Uhl (Strana zelených).

Umělý svah v Riegrových sadech

"To, že se ten sníh využil v rámci hlavního města Prahy pro jinou akci, ze které mají užitek děti, považuji naopak za velmi ekonomické a rozumné rozhodnutí," řekla k tomu Černochová. Podle ní bude pronájem sněhového děla, elektřina a voda městskou část stát podle počasí 180.000 až 250.000 korun.

ČTK, Lidovky.cz