30. září 2012 8:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Socha Buddhy, kterou přivezli nacisti z Tibetu, je z meteoritu

Socha Buddhy přivezená nacisty z Tibetu je z meteoritu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Buddhy přivezená nacisty z Tibetu je z meteoritu. | foto: livescience.com

BERLÍN Socha Buddhy, kterou do Německa z Tibetu přivezla nacistická expedice Ernsta Schäfera těsně před druhou světovou válkou, je vytesaná z meteoritu. Meteorit dopadl na Zemi před několika tisíci lety.

Elmar Buchner z univerzity v německém Stuttgartu uvedl, že soška by mohla být stará tisíc let, ačkoli zmíněný meteorit byl oficiálně objeven v roce 1913.

Schäferova expedice se do Tibetu pod patronací nacistického Německa vydala v roce 1938, jejím cílem bylo pátrat po kořenech árijské rasy, kterou tehdejší ideologie považovala za genetický a kulturní vrchol lidství.

Meteorit dopadl na zem před 15 tisíci lety
Existence 10,6 kilogramu vážící sochy, známé jako "železný muž", byla odhalena v roce 2007, když její majitel zemřel. Dílo se tehdy dostalo do aukce. Němečtí a rakouští vědci nicméně získali povolení od nového vlastníka provést chemickou analýzu. Ta ukázala, že socha byla vytvořena z meteoritu Chinga, který do oblasti nynější rusko-mongolské hranice dopadl před 15 000 lety.

ČTĚTE TAKÉ

Nacisty na Buddhovi nepochybně zaujala levotočivá svastika. Svastiku používala řada kultur a nacisté ji jako svůj symbol využívali v pravotočivé variantě.

Socha představuje buddhistického krále Vaišravanu. Ten je jedním ze čtyř strážců světových stran - severu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz