Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Statečná královna z Víru. V anketě Evropský strom roku soutěží i česká borovice

Chudobínská borovice roste v ochranném pásmu vodárenské nádrže a je k ní přísný zákaz vstupu, obdivovat ji můžete jen zdálky foto: FOTO MAREK OLBRZYMEK

PRAHA - Valonský kaštan, jinan z chorvatského Daruvaru či stříbrná jedle z rumunské Transylvánie: o vítězství v anketě Evropský strom roku 2020 se uchází celkem šestnáct stromů. Každý z nich vyhrál v národní anketě své země, za všemi se skrývá silný příběh. Výjimkou není ani strom, který do soutěže vyslala Česká republika. Jmenuje se chudobínská borovice.
  5:00

Jakmile se objevila v loňské anketě Strom roku, bylo jasné, že ostatní stromy proti ní nemají šanci. Výjimečný není její věk (i když tři sta padesát let není právě málo) ani druh (borovice lesní aneb pinus sylvestris, jehličnatý strom z čeledi borovicovitých). Jedinečná je zejména její poloha: je totiž jedinou památkou na obec Chudobín, která dnes leží na dně Vírské přehrady na Vysočině.

Čarodějný strom (Nizozemsko)
Osamělý topol (Rusko)

Staré fotografie zachytily pokroucenou borovici na skalnatém ostrohu nad vsí, dnes je z ní královna zatopeného údolí. Její okolí se stále mění: někdy ji uvidíte na skále nad zátočinou, ale jindy, když hladina přehrady vystoupá na maximum, stojí na maličkém ostrůvku uprostřed hladiny a máčí si kořeny ve vodě. Vlastně to není žádná krasavice: nízký a křivý strom vypadá jako přerostlá bonsaj, přesto prý je v dobré kondici. Dodejme, že v tuzemské anketě Strom roku dokázala posbírat 4394 hlasů, zatímco Žižkovu dubu u zámku v Náměšti nad Oslavou pro druhé místo stačilo hlasů „jen“ 2506.

Větrné housličky

Stará pověst tvrdí, že u chudobínské borovice noc co noc fidlá na housličky čert. Možná to byly jen větry profukující údolím a hvízdající ve skalách, jisté ale je, že dnes už o tom nemá kdo vyprávět, protože v roce 1957 Chudobín zmizel pod hladinou Vírské údolní nádrže. Přestěhovat se muselo skoro sto padesát lidí, ale těch, kterým se po osadě stýskalo, bylo víc.

Chudobín byl oblíbeným letoviskem (rok 1930)

V roce 1935 jste se například v místním turistickém průvodci mohli dočíst, že „letovisko“ Chudobín je kolem dokola obklopeno lesy, v nichž jest hojnost hub, malin, jahod a zvěře, čítá dvacet domovních čísel, je zde mlýn, továrna na umělou vlnu a hostinec U Juříků se stinnou zahradou, osázenou lipami. K dispozici bylo pětadvacet světnic k ubytování letních hostů, kus louky pro slunění a k tomu pěkné koupaliště v řece. „Vykoupat se v bystře tekoucí Svratce je požitek, jemuž se leccos nevyrovná,“ lákala knížka k návštěvě krajiny, o níž se mluvilo jako o Českomoravském Švýcarsku. Mnozí se sem vraceli, především rodiny z Prahy a Brna na prázdniny.

Dnes Vír slouží jako zásobárna pitné vody pro velkou část Moravy a po vyhlášení ochranného pásma se už k jezeru nesmí. I na houževnatou borovici, která se zuby nehty (a hlavně kořeny) drží kamenů a skal, se proto podíváte jen zdálky.

Z Vysočiny do Bruselu

Jak si vede borovice z Vysočiny v anketě Evropský strom roku? Mezi nominovanými stromy je v porovnání s pěti duby jediná svého druhu. Bezkonkurenčně je nejmenší; ostatně ve společností kaštanů, topolu či jeřábu není divu. A povídačka o čertovi? Je sice hezká, ale nijak výjimečná, legendy provází i jiné stromy. Třeba irský čarodějný tis roste na vápencové skále zvané Čarodějčina kuchyně, kde prý žila čarodějnice z Blarney. Jako kouzelný strom obestřený legendou se představuje buk z nizozemského Brabantska: pod jeho kořeny našla poslední odpočinek Černá Kateřina, hrozivá vůdkyně bandy lupičů a pašeráků. Jako beránek ve srovnání s nimi působí Allertonský dub z liverpoolského parku Calderstones: lístky z něj prý za druhé světové války v dopisech dostávali zaměstnanci parku bojují v zahraničí jako vzpomínku na domov.

Chcete borovici z Víru poslat svůj hlas? Pro dva kandidáty můžete hlasovat na webu Treeoftheyear.org až do konce února. Jak česká reprezentantka dopadla, se dozvíme na vyhlášení 17. března v Bruselu.

Autor: