Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stoletému maďarskému zahradníkovi pomohla k dlouhověkosti příroda

Magazín

  5:55
Budapešť - Nejpopulárnější maďarský zahradník György Bálint tento měsíc oslaví 100. narozeniny, ale jeho doporučení jsou vyhledávána více než kdy jindy. Televizní a internetová hvězda dává zahrádkářům rady a tipy už od 60. let minulého století a tvrdí, že k dlouhověkosti mu pomohla právě blízkost k přírodě.

György Bálint každý den odpovídá na dotazy svých fanoušků. foto: Reuters

„Když se podívám 100 let zpátky, můžu říci, že obdělávání půdy je ta nejúžasnější práce, jakou můžete mít,“ řekl agentuře Reuters na předměstí Budapešti na verandě svého domu, odkud je výhled na úhledně upravenou zahradu, kde třešeň je téměř stejně stará jako on sám.

Bálint začíná každý den na své webové stránce odpovídáním na dotazy fanoušků - na Facebooku jich má 430 000. S tříděním elektronické pošty, reagováním na vzkazy a aktualizací webu mu často pomáhá některé z šesti vnoučat.

Bálint už byl autorem a editorem knih a časopisů o zahrádkaření, když se začal pravidelně objevovat v populárním televizním pořadu (v letech 1981 až 2009) a současně se stal redaktorem dalšího televizního pořadu o farmaření.

Smutná bilance. Než vláda rozhodla o unikátním projektu, zemřelo 23 stoletých pamětníků

„Moderní společnosti by si měla zachovat blízkost k přírodě. Lidé by měli mít možnost užívat si stínu stromů nebo se radovat, když rozkvetou květiny,“ míní.

Povzbuzuje taky každého vlastníka zahrady, ať velké či malé, k pěstování ovoce a zeleniny. „Ti, co si je sami pěstují, obvykle také jedí více ovoce a zeleniny,“ řekl. Ve vlastním skleníku má mimo jiné „rajčatovou džungli“, cukety a zelené papriky.

Balint se obává klimatických změn a myslí si, že svět by se měl soustředit na soběstačné komunity, protože rychle rostoucí populace se bude muset nakrmit. „Čísla svědčí, že do roku 2050 by počet obyvatel Země mohl vzrůst na více než deset miliard. Tito lidé budou potřebovat potraviny,“ poznamenal.

Stále pracuje na zahradě a píše knihy

Za další tajemství své dlouhověkosti Bálint považuje, že vždy zůstal aktivní. Stále pomáhá lidem v Budapešti vytvářet společné zahrady, přednáší, píše knihy a účastní se zahradnických výstav a akcí nejen v Maďarsku.

Panika v Německu. Pomstychtivý zahradník nalíčil výbušniny do polínek a rozmístil je po okolí

Narozeniny plánuje oslavit v tichosti, návštěvou své oblíbené místní restaurace spolu s rodinou. V životě musel přečkat i velmi tvrdé zážitky. Bálint, který je židovského původu, byl za druhé světové války deportován do koncentračního tábora v Rakousku. Vážil jen 42 kilogramů, když se mu s kamarádem v roce 1945 podařilo utéct. Jen jedna z jeho dvou sester přežila holokaust.

Zahradnictví mu dalo cíl a pocit uspokojení, že něčeho dosáhl. „Tajemství zní, že je mnoho lidí, kteří mají v genech potřebu po celý život pracovat, prostě musí dělat něco užitečného,“ řekl. „Zahradníkovi každý den rozkvete květina, začne růst semínko či dozraje rajče,“ říká s širokým úsměvem.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat