Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Středoškoláka zatkli za překlad Harryho Pottera

Magazín

  15:31
PAŘÍŽ - Noc v cele musel strávit francouzský středoškolák. Policie ho podezřívá z toho, že na internet umístil vlastní překlad poslední knihy o Harrym Potterovi. Oficiální francouzský text má přitom vyjít až v říjnu.

Nový díl o malém čaroději. foto: ČTK

Šestnáctiletého studenta z Aix-en-Provence vzala policie do vazby v pondělí. Po výslechu ho druhý den propustili. Státní zástupce Olivier Rothe ale tvrdí, že pokračuje vyšetřování, zda mladík porušil autorská práva a práva k duševnímu vlastnictví.

"Protipadělatelské oddělení policie případ odhalilo a kontaktovalo právníky autorky knihy Joanne Rowlingové," řekla mluvčí nakladatelství Gallimard, které vydává francouzské verze románů o čarodějnickém učni Harrym.

Student zřejmě přeložil celou knihu o 759 stranách sám, ale patrně tak neučinil, aby se obohatil. Překlad byl dostupný na internetu již několik dnů po vydání anglického originálu 21. července. Po zadržení amatérského překladatele policie zablokovala přístup na internetovou stránku, kde byl překlad zveřejněn.

Francouzské vydání nejnovější knihy Harry Potter and Deathly Hallows (český pracovní název je Harry Potter a relikvie smrti) je naplánováno na 26. října. "Překladatel na textu zatím stále pracuje," prozradila mluvčí Gallimardu.

Sedmá část ságy o Harrym Potterovi se stala nejrychleji prodávanou knihou v dějinách. Vydavatelé oznámili, že za prvních 24 hodin bylo prodáno 11 milionů svazků v angličtině. Anglickou verzi mají k dispozici i francouzští knihkupci, stejně jako knihkupci v dalších zemích světa, včetně Česka.

Neautorizované překlady knihy se již objevily v několika dalších zemích, včetně Číny, kde se nakladatelé obávají i možnosti padělání knih.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!