Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Středoškoláka zatkli za překlad Harryho Pottera

Harry Potter spustil novou prodejní mánii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harry Potter spustil novou prodejní mánii. | foto: ČTK

PAŘÍŽ Noc v cele musel strávit francouzský středoškolák. Policie ho podezřívá z toho, že na internet umístil vlastní překlad poslední knihy o Harrym Potterovi. Oficiální francouzský text má přitom vyjít až v říjnu.

Šestnáctiletého studenta z Aix-en-Provence vzala policie do vazby v pondělí. Po výslechu ho druhý den propustili. Státní zástupce Olivier Rothe ale tvrdí, že pokračuje vyšetřování, zda mladík porušil autorská práva a práva k duševnímu vlastnictví.

"Protipadělatelské oddělení policie případ odhalilo a kontaktovalo právníky autorky knihy Joanne Rowlingové," řekla mluvčí nakladatelství Gallimard, které vydává francouzské verze románů o čarodějnickém učni Harrym.

Student zřejmě přeložil celou knihu o 759 stranách sám, ale patrně tak neučinil, aby se obohatil. Překlad byl dostupný na internetu již několik dnů po vydání anglického originálu 21. července. Po zadržení amatérského překladatele policie zablokovala přístup na internetovou stránku, kde byl překlad zveřejněn.

Francouzské vydání nejnovější knihy Harry Potter and Deathly Hallows (český pracovní název je Harry Potter a relikvie smrti) je naplánováno na 26. října. "Překladatel na textu zatím stále pracuje," prozradila mluvčí Gallimardu.

Sedmá část ságy o Harrym Potterovi se stala nejrychleji prodávanou knihou v dějinách. Vydavatelé oznámili, že za prvních 24 hodin bylo prodáno 11 milionů svazků v angličtině. Anglickou verzi mají k dispozici i francouzští knihkupci, stejně jako knihkupci v dalších zemích světa, včetně Česka.

Neautorizované překlady knihy se již objevily v několika dalších zemích, včetně Číny, kde se nakladatelé obávají i možnosti padělání knih.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz