Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sušená vrbová kůra snižovala horečku. Pak vědci přišli s aspirinem

Aspirin (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aspirin (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Dnes pro něj máme exaktní chemický název i vzorec: kyselina acetylsalicylová čili C9H8O4. Ale to, že pomáhá léčit horečky, bolesti a záněty i bez vzorečků a popisu struktury věděli nejspíš už dávní Sumeřané. I když to nebyl ještě úplně acylpyrin.

Na kamenné tabulce datované zhruba do roku 2000 před naším letopočtem byl zaznamenán výčet rostlinných a živočišných léčiv, mezi nimiž figurovala i vrba. A právě vývar, případně prášek z její kůry a listů dlouhé stovky let sloužil jako primitivní medicína. Ještě antičtí Řekové jako Hippokratés v pátém století před naším letopočtem kůru z vrby doporučovali pro snížení bolesti během porodu nebo na sražení vysokých teplot. Jenže postupně se na vrbu a její blahodárné účinky zapomnělo.

Sušená vrbová kůra

Až v roce 1763 anglický duchovní Edward Stone podal sušenou vrbovou kůru padesáti farníkům, kteří trpěli revmatickou horečkou, a zjistil, že jejich potíže ustupují. Bylo to zrovna v době, kdy se v Evropě pomalu začal rozvíjet mladičký obor organické chemie a badatelé se snažili získat z přírodních zdrojů, včetně vrby, aktivní složky celé řady léčiv. V první polovině 19. století se o získání léčivé látky z vrby pokoušeli italští chemikové Brugnatelli a Fontana, po nich německý farmakolog Joseph Buchner, Henri Leroux z Francie a Johann Pagenstecher ze Švýcarska, jenž místo vrby sáhl po tužebníku jilmovém.

Lékaři tak měli díky nim po ruce nejrůznější aktivní látky: salycin, kyselinu salycilovou nebo salycilan sodný. Všechny pomáhaly snižovat bolest, horečku a záněty, ale všechny měly ještě jedno společné – nepříjemné vedlejší účinky, nejčastěji podrážděný žaludek a pálení v hrdle.

Vrby (ilustrační foto)

S tím se v roce 1897 rozhodl vypořádat německý chemik Felix Hoffmann a pustil se do vývoje méně dráždivé alternativy dostupných přípravků. O dva roky později dokončil klinické zkoušky a jeho lék dostal obchodní jméno Aspirin. A brzy zaplavil celý svět.

Tím by mohl příběh skončit, jenže to byl teprve začátek! Vědci sice věděli, že po podání acylpyrinu horečka klesá, ale netušili proč vlastně. A tak další desítky let bádali dál. Teprve v roce 1982 získali anglický profesor John Vane a jeho švédští kolegové Sune Bergström a Bengt Samuelsson Nobelovu cenu za zjištění, že acylpyrin tlumí tvorbu hormonů, jež mimo jiné ovlivňují teplotu savců a účastní se zánětlivých procesů. A přišlo se také na to, že nejen snižuje horečku a bolesti, ale také pomáhá při prevenci infarktů, oddaluje nástup stařecké demence a chrání před rakovinou střev.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....