Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svobodné Číňanky nechtějí zklamat rodiče. Přítele si najímají

Magazín

  11:00
PEKING - Je to dilema: čínské moderní ženy mají nejen dělat kariéru, ale také založit rodinu. Očekávání rodičů jsou velká - obzvláště v době novoročních oslav. Co dělat, když muž chybí?

Svobodné Číňanky nechtějí zklamat rodiče. Přítele si najímají foto: Shutterstock

Tlak rodiny je enormní. Mnohé svobodné mladé ženy pojedou o nadcházejícím víkendu domů, jen aby zase slyšely stejnou otázku: už sis konečně našla muže a jak to vypadá s vyhlídkami na založení rodiny?

Co se tedy nabízí více než prostě vzít s sebou kteréhokoliv muže a představit ho jako potenciálního vyvoleného, aby tak dívka uklidnila rodiče a příbuzné a prožila šťastné oslavy. Kvůli vysoké poptávce se to na čínském internetu hemží houfy "nájemných přátel" i stovkami zprostředkovatelských agentur, které takové služby nabízejí.

ČTĚTE TAKÉ:

Kdo si zadá na populárním portálu Tchao Pao spojení "najmout přítele pro novoroční oslavy", zaplaví ho přes 370.000 nabídek. "Loni jsem o tom vážně uvažovala, nakonec jsem ale nechtěla najmout nikoho cizího," říká dvaatřicetiletá manažerka státního podniku, která nechce uvést své jméno.

Nakonec prý přemluvila homosexuálního přítele. "Oklamala jsem své rodiče předstíráním, že s někým chodím," říká. "Rodiče neměli sebemenší podezření a byli docela šťastní, ulevilo se jim." Na tom, že si moderní Číňanky najímají průvodce pro rodinné oslavy, není rozhodně nic nového, tento trend ale sílí. Jistý mladý muž na portálu Tchao Pao uvádí, že se za uplynulých šest týdnů nechal najmout už 17krát. Nespí prý se svou "zákaznicí" ve stejné posteli, jinak ovšem nabízí všechno, co se od dokonalého zetě očekává - včetně návštěv hřbitova. Mladé ženy, které jeho služeb využily, ho v komentářích chválí jako "čestného" a "spolehlivého". "Vyřešil mé problémy," napsala jedna z nich. "Teď mám poprvé pokoj".

Seznamka dává dohromady severokorejské emigrantky s jihokorejskými starými mládenci (ilustrační foto)

Ceny takových "dočasných přátel" se pohybují od dvou set až po 2000 jüanů denně (asi 600 až 6000 korun). Nebo se platí zvlášť jednotlivé "úkony" - nakupování, povídání s příbuznými nebo společná návštěva kina stojí 30 jüanů za hodinu (kolem stovky korun) - u filmových hororů se cena zdvojnásobuje. Hodina líbání a objímání už vyjde na 50 jüanů. Cestovní náklady hradí ženy. A protože jejich otcové s oblibou testují odolnost svých potenciálních zeťů vůči alkoholu, vypočítává takový nájemný přítel svou odměnu za hostiny podle množství vypitého likéru, vína nebo piva v mililitrech.

Otázka "nájemných přátel" je v Číně předmětem vášnivých diskusí. Právníci poukazují na to, že takové služby nejsou sice zakázány, ale ani nijak právně ošetřeny, takže řešení jakýchkoliv s nimi spojených problémů je značně složité. Sociologové zdůrazňují, že bez ohledu na veškerá ospravedlnění jde nakonec o čistý podvod. Další v tom vidí naopak velký společenský problém a ženy označují za oběti přehnaných, zastaralých očekávání.

Práce s počítačem (ilustrační foto)

Rodiče v Číně tradičně ztrácejí tvář, jestliže jejich děti ve věku na vdávání nebo ženění nemají žádného partnera. Často se jim ho proto snaží najít i sami. Od dcer se očekává, že se postarají o další generaci i v případě, že mají dobré vzdělání a dělají kariéru. Tlak sílí se zvyšujícím se věkem žen. "Můj otec už mě nechce vidět, protože se kvůli mně tolik stydí," říká žena, která zastává vedoucí místo ve firmě informačních technologií.

"V jeho velké rodině jsem jediná dcera, která ještě není vdaná," říká tato dvaatřicetiletá Číňanka, která také chce zůstat v anonymitě. "Pořád se mě ptá na vnoučata, z jeho pohledu je totiž mojí hlavní povinností zajistit pokračování rodu. Šokovalo mě to, ale chápu, že takové jsou jeho hodnoty - nebo ještě spíše hodnoty jeho generace." Ona prý ale dlouhá léta jen studovala a dělala kariéru, takže jí chybějí zkušenosti jak navazovat vztahy s muži nebo dokonce flirtovat. "Nechci ale své rodiče zklamat. Proto si musím letos někoho najít, za koho bych se mohla vdát."

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!