Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svobodné Číňanky si chtějí zmrazit vajíčka a užít si života

Magazín

  6:15
PEKING - V Číně roste počet svobodných žen, které si v zahraničí nechávají zmrazit vajíčka. Jde o vzdělané ženy ze střední třídy, které zvolily život bez partnera. Tyto ženy jsou dokladem rychle se měnící čínské společnosti, žijí však mimo čínské zákony, napsal zpravodajský server BBC.

ilustrační foto foto: foto archiv J. F. jr.

Život bez partnera je rostoucí celosvětový trend a Čína není žádnou výjimkou. Peking v roce 2015 změnil svou politiku jednoho dítěte na politiku dvou dětí, Čína však zároveň zažívá nárůst ženské pracovní síly, která se chce soustředit na svou kariéru a odložit založení rodiny.

Početí bez vajíčka? Dítě dvou otců hned tak nebude

Rostoucí počet Číňanek tak považuje zmrazování vajíček jako řešení, které by jim mohlo umožnit mít vše. Čínská vláda však neprovdaným ženám vajíčka zmrazovat zakazuje a výrazně omezuje i léčbu neplodnosti.

„Nejsem si jistá, zda chci mít děti. Mohu si však nechat zmrazit vajíčka a ponechat si tak možnost volby v budoucnosti,“ říká čtyřicetiletá žena z Pekingu, která chce být jmenována jen jako ZZ. Vajíčka si nechala zmrazit v lednu v Los Angeles.

Prudký růst čínské ekonomiky umožnil ženám z měst úplně jiný život, než žily jejich matky a babičky. Mohou si budovat vlastní kariéru, zaopatřit si majetek a užívat si například cestování kolem světa. Je to první generace, která má takové výhody, je si toho vědoma a snaží si je maximalizovat.

„Mohu kontrolovat vše ve svém životě a jsem šťastná za svou nezávislost,“ cituje sever ZZ, která pracuje jako marketingová manažerka pro zahraniční firmu. ZZ je milovnice výtvarného umění s vášní pro malování a filmy a cítí, že má právo si takového luxusu užívat.

Pojistka

Pro tyto ženy je zmrazení vajíček formou pojistky. Nemusí ji nutně využít, nicméně jim dává možnost rodinného života v budoucnu. Některé Číňanky si nechávají vajíčka zmrazit, aby prodloužily svou plodnost do doby, než si najdou vhodného partnera.

Čtyřicetiletá Čang léta touží najít si muže a založit si vlastní rodinu. „Najít vhodného partnera je těžké... muži hledají mladší ženy, protože chtějí mít děti,“ uvedla. Vajíčka si nechala odebrat několikrát na Tchaj-wanu. Podle Čang v současné době ženy čelí i více překážkám při hledání vhodného partnera.

„Čína prošla obrovskými změnami. Po ekonomických reformách (v roce 1978) se objevily velké rozdíly v příjmech... V minulosti měli všichni stejný příjem a sociální postavení. Mí rodiče si nemuseli kupovat dům, protože jim poskytly ubytování pracovní odbory. Faktory jako úroveň vzdělání také nehrály roli (při výběru partnera) ... jejich sociální kruh byl užší,“ říká Čang.

Číňanky navíc čelí tlaku čínské kultury, v níž se udržování pokrevní linie považuje za morální odpovědnost. „Tím, že si nechám zmrazit vajíčka, ukazuji svým rodičům, že děti nakonec mít budu, ale pro tuto chvíli se soustřeďuji na jiné priority,“ uvedla jednatřicetiletá fotografka z Pekingu, která si nechala vajíčka uchovat v Los Angeles.

Upřednostnění zmrazení vlastních vajíček před adopcí podle místní odbornice poukazuje na zakořenění konceptu pokrevní linie i mezi čínskými ženami.

Jak naložit s vajíčky?

Přesný počet Číňanek, které proceduru v zahraničí podstoupí, je těžké určit, téma je však velmi živé na místních sociálních sítích. Existují chatovací skupiny, které nezadaným ženám radí jak mít děti nekonvenčními způsoby včetně zmrazovaní vajíček. Potenciální trh už vycítily i poradenské agentury pro porodnost a kliniky.

„Je to rostoucí podnikatelská oblast,“ uvedl Sammi Kwok z kalifornské kliniky, kde si v posledních letech nechalo ročně zmrazit vajíčka přibližně 25 pacientek z Číny. Jejich počet přitom každoročně roste. Procedura však kvůli své ceně zůstává spíše výsadou. Přestože je možné si nechat vajíčka zmrazit i na Tchaj-wanu nebo v Kambodži, Spojené státy zatím zůstávají první volbou. Jen samotný zákrok zde přitom stojí 15 000 dolarů (zhruba 330 000 korun).

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat